Täh? Suomalaistähdestä täydellinen floppi KHL:ssä – kommentoi IS:lle: ”Pitää olla varautunut lähes kaikkeen”
Viime keväänä Suomen mestaruutta juhlinut ja Liigassa yhteensä 71 ottelussa tehot 21+45=66 tehneen Julius Junttilan osalta kuluva kausi ei ole mennyt aivan nappiin. Leijonien vakiokasvo aloitti sesongin KHL-joukkue Sibir Novosibirskissä, mutta nyt hän edustaa SHL:n Växjöä.
Kolminkertainen Suomen mestari pelasi Sibirissä vain viisi peliä jääden niissä kiikaritehoille.
Junttilan Ilta-Sanomille antamat kommentit osoittavat sen, että kauden alku oli monellakin eri tavalla vaikea.
- Olin muutaman viikon juuri ennen kauden alkua sivussa pienen olkapäävamman takia. Kausi alkoi neljän pelin vieraskiertueella ja hävisimme ne kaikki. Sitten tuli yksi hävitty kotipeli – minun osalta se oli siinä, SHL:ssä nyt 22 ottelussa tehot 5+6=11 iskenyt suomalaistähti valottaa aviisille.
Viime kausina maamme eliittiin murtautunu hyökkääjä osaa kääntää todella tylyn kohtelun yllättäen huuromiksi.
- Alkuun olin pettynyt, mutta tuonne kun lähtee, niin pitää olla varautunut lähes kaikkeen. Ihan hyvin sen sitten pystyin käsittelemään. Pian koko tapaus nauratti, eihän siinä juuri näyttöpaikkaa annettu.
Pelaaja oli potkuista huolimatta ilmeisen haluttu Sibiriin.
- Valmentaja Vladimir Jursinov junior kai alun perin halusi minut sinne, mutta seurajohto ei. Sittenhän myös Jursinov sai potkut pian minun lähtöni jälkeen.
Sibirin osalta kausi on mennyt pahasti vihkoon, sillä joukkue keikkuu KHL:n itäisessä konferenssissa 11:ntenä.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Kärpät nappasi vahvistuksen NHL-seurasta!
- Olympiavalinnat julki – Ruotsi pisti pöytään melkoisen yllätyksen!
- Kuusi nimeä valittu! Tässä ovat Suomen olympiajoukkueen ensimmäiset pelaajat
- Winnipeg ja Colorado juonivat jättitreidiä siirtotakarajalla – tähän kaikki kaatui
- Leijonat-pelaaja sai NHL-diilin!
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- NHL:n kesän kuumimman vapaan agentin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- Niilo Halonen löysi uuden seuran
- Liigan mestaripuolustaja löysi uuden seuran!
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue