Mitä ihmettä? Megatähti Connor McDavid saavutti ensimmäisen NHL-ennätyksensä – miehen reaktio asiaan vähintäänkin yllättävä
Edmonton Oilersin megatähti Connor McDavid teki uransa ensimmäisen NHL-ennätyksen ottelussa Winnipeg Jetsiä vastaan.
Oilersin 5-4-jatkoaikavoitossa McDavid kirjautti tehot 2+2 ja oli mukana joukkueensa neljässä ensimmäisessä maalissa.
Kun tämä lisätään edmontonilaisten aiemmissa kolmessa ottelussa tekemiin viiteen maaliin – joista jokaisessa kanadalaistähti oli myös mukana – rikkoutui Adam Oatesin tekemä ennätys syksyltä 1986.
Detroit Red Wingsissa tuolloin pelannut Oates oli mukana ”vain” joukkueensa seitsemässä ensimmäisessä maalissa.
McDavidin reaktio omaan ennätykseensä oli kuitenkin melko yllättävä.
– Arvatkaapa mitä. Se on aivan yhdentekevää. En todellakaan ole siitä kovinkaan ylpeä, eikä se ole tilasto mistä meidän tulisi yleensäkään olla ylpeitä. Saimme tehtyä lopulta voittomaalin, joten meidän ei tarvitse enää koskaan puhua siitä, McDavid täräytti Sportsnetin mukaan ottelun jälkitunnelmissa.
Kanadalaisen mielipide kuvastaa sitä surullista tosiasiaa, kuinka karulla tavalla Oilersin menestys tällä hetkellä lepää yhden miehen harteilla. Myös joukkueen päävalmentaja Todd McLellan tiedostaan asian.
– Emme voi olla vain yhden yksilön varassa, meidän on saatava homma toimimaan muutenkin, McLellan painotti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukko antoi Ässille ruman löylytyksen – heitti vielä lisää löylyä somessa
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!
- Leijonien EHT-urakka jatkuu – tässä kentälliset Ruotsi-otteluun
- Tältä näyttää Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä – tähtihyökkääjä ei ole mukana
- NHL:stä surkeita uutisia – tähtipuolustaja pitkään sivussa
- Kärpistä lähtenyt ex-NHL-vahti: uusi seura selvillä!
- NHL:ssä neljän pelaajan jättikauppa – supertähti Quinn Hughes treidattiin!
- Pittsburgh Penguins teki rajun ratkaisun: Entinen NHL-tehopuolustaja pihalle
- Paljastus: Aatu Räty oltiin lähellä vaihtaa NHL-tehomieheen – seura torppasi siirron
- Kärppien NHL-varaus: uusi seura
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?