Ruotsalaiselta kiekkopomolta kitkerää palautetta NHL-seuroille – ”Heitä kohdellaan kuin kauppatavaraa”
Jo 23 uutta ruotsalaispelaajaa on tehnyt viime kevään jälkeen sopimuksen NHL:ään. Suuri osa diilin tehneistä on nuoria lupauksia.
Yksi eniten pelaajia menettäneistä SHL-seuroista on Djurgårdens IF. Joukkueen toimitusjohtaja Joakim Eriksson onkin vallitsevasta käytännöstä käärmeissään.
Viikonvaihteessa Djurgårdenin Axel Andersson, 18, teki sopimuksen Boston Bruinsin kanssa – ilman kokemusta yhdestäkään miesten ottelusta.
– On suuri ongelma, kun NHL-seurat tekevät sopimuksia aina vain nuorempien pelaajien kanssa. Mielestäni se ei kunnoita sitä kehitystyötä, jota olemme Ruotsissa lahjakkuuksiemme eteen tehneet, Eriksson sanoi Expressenille ja jatkoi:
– Kun NHL-seurat tekevät sopimuksia 18-vuotiaiden kanssa, jotka eivät ole vielä edes pelanneet miesten pelejä, hankkivat he vaikutusvaltaa pelaajiin ja heidän agentteihinsa. Heitä kohdellaan kuin kauppatavarana.
Erityisesti kiekkopomoa huolestuttaa nuorten pelaajien kehittyminen, kun yli 80 ottelua kestävällä kaudella mahdollisuus harjoitella fysiikkaa ja taitoja jäällä on erittäin rajallista.
Erikssonin mukaan nuorten ruotsalaispelaajien kannattaisi usein jäädä vielä hetkeksi kotimaahansa kehittymään.
– Meillä on pehmeämmät arvot ja mietimme enemmän kehittymistä. Lisäksi pelien ja harjoittelun suhde on parempi. Ruotsi on maailman paras lahjakkuustehdas ja toivoisin NHL-joukkueilta enemmän kunnioitusta sille, Eriksson painottaa.
Hän peräänkuuluttaakin, että taalaliigan joukkueet malttaisivat odottaa edes sen aikaa, kunnes pelaaja löisi itsensä läpi SHL:ssa.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!