Yllätyspotkut! Ässien toimitusjohtaja Eeva Perttula saa lähteä – seuralle kovat tappiot
Kuva: Juha Tamminen
Porin Ässät tiedotti tiistaina, että seuran toimitusjohtaja Eeva Perttula lopettaa tehtävässään 21. kesäkuuta.
Syynä yllättäviin potkuihin on seuran taloudellinen tulos. Seuran tiedotteen mukaan päättyneeltä kaudelta on luvassa useamman sadan tuhannen euron tappiot.
– Olen kiitollinen tästä ajasta ja mahdollisuudesta, jonka sain työskennellä tässä upeassa organisaatiossa. Olen myös kiitollinen siitä tavasta, jolla tämä yhteisö otti minut omakseen. Rakkaus ja Patasydän seuraa kohtaan jää ja ensi kaudella Seisomakatsomossa tavataan, Eeva Perttula kommentoi itse tiedotteessa.
Perttula ei ehtinyt pitkään toimia tehtävässä, sillä hän aloitti Ässien toimistolla alkuvuodesta 2017. Jatkossa Ässien taloudellista puolta hoitaa Porin Ässät ry:n toiminnanjohtaja Mikael Lehtinen.
– Suuret kiitokset Eevalle hänen seuran eteen tekemästään työstä. Jouduimme haastavan taloudellisen tilanteen vuoksi tekemään kipeän ratkaisun.
– Vaikka taloudellinen tilanne on haastava, yhtiön toimintaedellytykset ovat hyvällä tasolla. Valmistautuminen tulevaan kauteen jatkuu normaalisti ja pyrimme myös vielä vahvistamaan joukkuetta ennen kauden alkua, HC Ässät Pori Oy:n hallituksen puheenjohtaja Janne Ojanen kommentoi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Vatsatauti! Suomea uhkaa jopa luovutus Kanadaa vastaan – ”Koko ajan käydään keskustelua”
- Jättipommi: Risto Dufva sai uuden valmennuspestin!
- Katastrofi! Naisleijonien joukkueessa riehuu vatsatauti
- Kisaturistit huomio! Yksi asia aiheuttaa olympialaisissa isoja ongelmia – ”Tällaista on Italiassa”
- SK: Joni Ortio hyppää kilpailijan leiriin Liigassa!
- Topi Nättinen antoi palaa – laukoi IS:lle kovan väitteen Kärppien oudosta tempauksesta
- Aleksander Barkovista kuului huikea uutinen!
- Tero Lehterältä suorat sanat olympialaisten olosuhteista
- IL: Vaasan Sport kävi ryöstöretkellä HIFK:ssa!
- Kurinpito jyrähti: Jokerit-hyökkääjälle pitkä pelikielto
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Liiga-provot: Nämä Liiga-seurat jäävät rannalle pudotuspeleistä
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Yle: Kärpät ryöväämässä toisen Liiga-seuran tähden!
- SK: Ässät teki kaappauksen Ilveksen leiristä!