Huima paljastus: NHL-legenda pidätettiin maskotin hakkaamisesta – ”Pieksin p*skat ulos siitä kanasta”
Legendaarinen NHL-hyökkääjä Tie Domi tunnettiin todellisena kovaluuna, joka ei koskaan peruuttanut tappelun tullessa vastaan.
NHL-uransa kauteen 2005-06 lopettanut ikoninen hyökkääjä on NHL:n kaikkien aikojen eniten tappelujäähyjä tililleen kerännyt pelaaja. Domilla oli urallaan yhteensä huimat 339 tappelua.
Suorapuheinen kiekkolegenda paljasti Sports Illustrated -lehdelle huiman tarinan hänen uransa alkuajoilta, kun hän hakkasi vastustajajoukkueen kanaksi pukeutuneen maskotin.
– Ihmiset kysyvät minulta, olenko koskaan tapellut fanin kanssa? Olen tapellut maskottia vastaan, kun oli 14-vuotias.
– Kun olin jäähypenkillä, hän hakkasi lasia ja sai kaikki fanit nauramaan. Olin juuri hakannut jonkun pelaajan, joten sanoin maskotille: ”Olet seuraava.” Menin pukukoppiin ottelun jälkeen, otin luistimeni pois ja kiipesin yläkertaan, jossa maskotti odotti minua. Sitten pieksin p*skat ulos siitä kanasta. Hän oli melkein kaksimetrinen kaveri. Hänellä oli päällään kaikki muut kana-asun osat paitsi pää. Sitten pieksin p*skat ulos hänestä, Domi muisteli.
Polisiit poimivat tappelupukarit kyytiinsä, mutta lopulta kumpikaan miehistä ei saanut syytettä tapauksesta.
Domi pelasi NHL:ssä 1020 ottelua tehopistein 104+141=245. Hän keräsi urallaan käsittämättömät 3515 jäähyminuuttia.
48-vuotiaan legendan poika Max Domi pelaa nykyään NHL:ssä Arizona Coyotesin riveissä. Domi tapaa vieläkin tuttuja työntekijöitä NHL:n jäähybokseista ja näillä on vain hyvää sanottavaa Max-pojasta.
– He kaikki ovat kertoneet, että Max on todella kohtelias heitä kohtaa, Domi kertoo ylpeästi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jesperi Kotkaniemi oltiin lähellä kaupata NHL:ssä – ”Tarjous oli pöydällä”
- Spengler Cup 2025
- SaiPa julkisti isoja sopimusuutisia – teki kovan kiinnityksen!
- NHL:n floppiseura reagoi: valmentajapotkut
- Mikael Granlund: hirmuvire!
- IL: Kasimir Kaskisuo siirtyy Suomeen – tässä uusi osoite!
- Carolina Hurricanes: kaksi kärkimiestä pitkään sivussa
- Pelicansista lähteneen ulkomaalaisvahvistuksen uusi osoite selvillä
- Yli tuhannen NHL-ottelun konkari palasi eläkkeeltä tositoimiin – joutuu heti pitkälle sairauslomalle
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- Toimittaja: Kiekko-Espoo teki valintansa – tässä ensi kauden päävalmentaja!