NHL-suomalaislupaus häkellyttää upeilla pisteillä – muiden panos pakottaa silti harjoittelemaan hurjasti
Florida Panthersin viime kesän kakkosvaraus Aleksi Heponiemi on lyönyt monet ällikällä rapakon takana tällä kaudella.
Suomalaislupaus keikkuu WHL:n pistepörssin kärjessä mielettömin tehoin 16+38, lisäksi hänen joukkueensa Swift Current Broncos on itäisen konferenssin kakkosena.
Kuten sivustomme eilen kirjoitti, on arki rapakon takana raakaa. Heponiemi on äärimmäisen kovassa koulussa, kaukana kotoaan vasta 18-vuotiaana.
Vaikka niin joukkueen kuin omakin panos on ollut rautaisaa, ei tuleen voi jäädä makaamaan. Rautaa pitää takoa, kun se on kuumaa.
– Haluan vain pelata jääkiekkoa, haluan tulla paremmaksi joka päivä. Täytyy tehdä joitain ekstra-asioita, suomalainen oli listannut Florida Panthersin nettisivuilla määrätietoisesti.
Nyt toista kauttaan rapakon takana pelaava ja WHL:ssä läpi uransa puolentoista pisteen pelikohtaisella keskiarvolla loistanut Heponiemi tietää sen, että aina omakaan vire ei välttämättä riitä onnistumisiin. Sarjassa kun on muitakin supertähtiä, jotka kehittyvät päivä päivältä.
– On paljon todella hyviä pelaajia, joten sinun täytyy tehdä töitä ja olla parempi kuin kukaan muu, suomalaishyökkääjä painotti.
Kehitystä on tapahduttava päivittäin – näytti pistesarake mitä hyvänsä. Mikä Pohjois-Amerikassa sitten korostuu Heponiemen mielestä?
– Olen selvästi havainnut (Floridan harjoitusleirillä), että nopeus on todella iso juttu.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tämä olisi muuttanut kaiken – Aleksander Barkov mukana järisyttävässä NHL-siirtohuhussa
- Selostajan sanat yllätti kaikki – synnytys NHL-ottelussa
- IS: Liiga-paikkaa hamuava Imatran Ketterä on palkannut uuden päävalmentajan
- KHL-pelaajan käytös kiehuttaa – omat joukkuekaveritkin valittavat tuomareille
- IL: Lukon kallis hyökkääjä lähdössä toiseen Liiga-seuraan sopimuksesta huolimatta?
- Kurjuuden aikakausi on ohi! Jarmo Kekäläisen Buffalo jättiyllätykseen NHL:ssä
- Jokereiden mestarijoukkueen tähtihyökkääjä huimaan ennätykseen!
- Liigassa erikoinen ongelma – tässä selitys: ”Vikaa on yritetty korjata koko päivän”
- Päävalmentaja Sam Hallamilta karu paljastus Ruotsin MM-joukkueesta
- Tapparan apuvalmentaja siirtyy yllättävään huippupestiin!
- Urheilucast: Valtteri Puustinen jättää NHL:n – siirto yllättävään Liiga-seuraan vireillä
- Aleksander Barkov: se oli siinä
- Urheilucast: Tappara, Kärpät ja HIFK tappelivat samasta kiekkotähdestä – valinta tehty!
- Kärpissä ovi käy – neljä pelaajaa ulos!
- IL: Lukon tähtipuolustaja vaihtaa toiseen Liiga-seuraan
- Ei ollutkaan filmaus – Liiga-seuran ykköstähti ulos!
- Urheilucast: Liiga-seuralle järkälemäinen vahvistus – ”Tässä teidän kärkihankinta”
- Lähde: Tappara vahvistumassa SHL:n kanadalaistykillä!
- HIFK: jälleen kahdeksan pelaajaa ulos seurasta!
- IS: Jukka Jalosen poika sai töitä Liigasta!