Kolme kautta sitten eläkkeelle jäänyt NHL-konkari yrittää huimaa paluuta – ”Jalkani olivat kuin 70-vuotiaalla mummolla”
Kiekkouran kauden 2014-15 alussa lopettanut NHL-veteraani Ryan Malone ilmoitti viime viikolla sopineensa Minnesota Wildin kanssa harjoituskauden kestävästä testisopimuksesta.
37-vuotias Malone tavoittelee lähteiden mukaan pelkästään AHL-sopimusta, jonka avulla hän pääsisi edustamaan kotimaatansa Yhdysvaltoja Etelä-Koreassa järjestettävissä talviolympialaisissa.
Malonen päätös tehdä paluu eläkepäiviltä syntyi tänä kesänä amatöörien ”Da Beauty League” -harjoitusturnauksessa.
– Valmensin siellä turnauksessa yhtenä päivänä. Meidän joukkue tarvitsi yhden pelaajan lisää, joten heitin jääkiekkokamat päälle ja pelasin. Ajattelin vain: ”Jestas, että tämä tuntuu helkkarin hyvältä, vaikka en ole harjoitellut”, Malone kertoo Pittsburgh Post-Gazette -lehden haastattelussa.
– Sain heti päähäni, että: ”Miksi en yrittäisi päästä USA:n olympialaisjoukkueeseen”, 647 NHL-ottelua kolmessa eri seurassa pelannut konkari jatkaa.
Malone jäi vuonna 2014 kiinni kokaiinin hallussapidosta, jonka seurauksena hän sai potkut silloisesta seurastaan Tampa Bay Lightiningista. Voimahyökkääjän uran lopettaminen ei kuitenkaan johtunut pidätyksestä, vaan hänen jaloissaan olevasta laskimolaajentumasta (suonikohju).
– Jalkani olivat kuin 70-vuotiaalla mummolla. Oloni on kuitenkin nyt paljon parempi, kuin se on ollut viimeiseen kahteen vuoteen, leikkauksessa vamman jälkeen käynyt Malone kertoo.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Artemi Panarilta paljastus Rangersista: ”En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta…”
- Patrik Laineen tilanteesta kutkuttava tieto! Montreal valmis kauppaamaan suomalaisen yhdellä ehdolla
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- Naisleijonien harjoituksissa 14 pelaajaa – GM kertoi mitä huomisen USA-ottelun kanssa tehdään
- Lehti: Liiga-seura kävi pelaajakaupoilla SHL:ssä!
- Olympialaisissa tehtiin jo jääkiekkohistoriaa- Yhdysvaltain valmentaja hermostui
- Se oli siinä: Liigan pistetykille tyly kohtalo NHL:ssä
- Jääkiekkolegenda Pentti Lindegren on kuollut
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?