Artemi Panarilta paljastus Rangersista: ”En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta…”
NHL:n siirtomarkkinoiden kuumin nimi Artemi Panarin vaihtoi maisemaa juuri ennen olympiataukoa. New York Rangers kauppasi venäläistähden Los Angeles Kingsiin, jonka kanssa Panarin teki saman tien kahden vuoden sopimuksen 11 miljoonan dollarin keskimääräisellä vuosipalkalla.
NHL.comin haastattelussa Panarin myönsi suoraan, että Kings oli ainoa seura, johon hän halusi siirtyä.
– Minusta tuntuu, että olen kaveri, joka ei ajattele paljoakaan rahaa. En tiedä, ehkä se tuntuu oudolta, mutta se ei ole minulle tärkeää. Haluan vain pelata jätkille ja organisaatiolle. Siitä kaikessa on kyse. Luonnollisesti, tämä oli aika lyhyt sopimus minulle. En etsinyt sellaista, mutta koska halusin pelata vain Los Angelesissa, minulla ei ollut paljoa vaihtoehtoja, Panarin kertoi NHL.comin haastattelussa.
Samalla Panarin kertoi myös lisätietoja siitä, miten hänen ja Rangersin sopimusneuvottelut etenivät. Seura tarjosi hänelle jatkosopimusta, joka oli huomattavasti hänen palkkapyyntönsä alapuolella.
– En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta minusta tuntuu kuin heidän tarjouksensa olisi sanonut ”emme ole varmoja haluammeko sinut vai emme”. Joten sen takia en tarttunut tarjoukseen. Jos muistatte, alkukauteni ei ollut vahva, ja sitten puhuimme jossain vaiheessa keskellä vuotta, mutta emme paljoa.
Panarinin kausi lähti Rangersissa lopulta vahvasti käyntiin. Ennen siirtoa hän ehti pelata 52 ottelua tehoin 19+38=57.
LUE MYÖS
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Ässät julkisti karun loukkaantumisraportin – runkomiehet pitkään sivussa
- SaiPa teki huipputuloksen – budjettiin selvä nousu ensi kaudella
- Lähde: Jukurit jahtaa kokenutta SHL-hyökkääjää – rahakas tarjous pöydällä!
- Leevi Selänne löysi uuden seuran!
- Anaheim Ducks ajautui tiukkaan tilanteeseen NHL:ssä – nämä kolme pelaajaa mahdollisesti kaupan
- SK: Liigan ison profiilin kanadalaisvahvistus loukkaantui – nyt tuli huojentava tieto
- Miro Heiskanen kärjen tuntumassa – tässä NHL:n 20 parasta puolustajaa
- Stanley Cup -voittaja Jevgeni Kuznetsov: uusi seura
- Pikkuleijonilta upea nousu – Kanada järjesti hurjan teurastuksen finaalissa
- AL: Ville Koivunen sai jättidiilin – paljastaa nyt suurimmat kehityskohteensa
- LIVESEURANTA: Pitsiturnaus 2026 – finaali päättyi murskalukemiin!
- Käänne kulisseissa: Liiga-seura repimässä pelaajasopimuksen
- Urheilucast: HIFK, Tappara, TPS vai Kärpät? NHL-hyökkääjä tulossa Liigaan
- Tappara saa jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan
- Nyt on synkkää – Olli Jokisen HIFK:lle takaisku
- Näkökulma: onko tässä Liigan ensi kauden yllättävä tähtihankinta?
- Paljastus Jesse Puljujärven NHL-varauksesta – tämän pelaajan Oilers olisi halunnut
- Ilves jää taakse – ulkomaalaisvahvistus vaihtaa toiseen Liiga-seuraan
- Tomek Valtonen: tässä on Jokereiden tavoite Liigan superkaudelle
- Kärppien ex-tähti ulos Venäjällä – sopimus purettu