”Iron Mike” saanut KHL:n kiinalaisseuran lentoon – tähän ei uskonut kukaan

Mike Keenan on ainoa valmentaja, joka on voittanut sekä NHL:n että KHL:n mestaruudet. Täksi kaudeksi hän tarttui isoon haasteeseen tarttuessaan kiinalaisen Kunlun Red Starin ruoriin.
67-vuotias kaiken nähnyt valmentaja on osoittanut alkukaudesta olevansa maineensa veroinen. Kovasta vaatimustasostaan tunnettu ”Iron Mike” on luotsannut Kunlunin seitsemän ottelun jälkeen KHL:n itäisen konferenssin kärkeen.
Joukkue on hävinnyt ainoastaan kaksi ottelua, mikä on melkoinen suoritus, sillä Kunlun on pelannut tähän asti kaikki ottelunsa vieraskaukalossa. Kunlun on tällä hetkellä neljän ottelun voittoputkessa.
Tiistaina joukkue nollasi Lada Toljattin 2-0-lukemin, minkä lisäksi joukkue nappasi täydet kolme pistettä Erkka Westerlundin Salavat Julajevilta, joka on paperilla yksi sarjan kärkijoukkueista.
Seitsemän ottelun jälkeen Kunlunilla on 14 sarjapistettä maalierolla 18-14. Sillä kahden pisteen kaula toisena olevaan Barys Astanaan.
Taakse ovat jääneet ainakin toistaiseksi Metallurg Magintogorskin ja Avangard Omskin kaltaiset huippuseurat.
Seuraavaksi kiinalaisseura siirtyy kotiluolaansa pelaamaan seuraavat neljä ottelua, joista ensimmäinen on Jokereita vastaan lauantaina.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Tyly oppitunti – Jesse Puljujärven edustama joukkue koki täydellisen nöyryytyksen
- NHL-pomolta karu paljastus Rasmus Ristolaisesta
- Ura paketissa – yli 600 ottelun NHL-hyökkääjä ripustaa luistimet naulaan!
- Rohkea valinta: Kohuhyökkääjä nimettiin NHL-seuran kapteeniksi
- Vapaiden markkinoiden kärkinimi löysi uuden NHL-seuran – yllättävä sopimus!
- Kärpät kiinnitti yli 300 Liiga-ottelun sentterin: ”Loukkaantumisista johtuen tarvitsimme vahvistusta”
- Suomalaislupaukselle ikävä takaisku – NHL-leiri jää väliin
- Näin NHL-supertähti muuttaisi pudotuspelijärjestelmää: ”Juttu, josta tykkäisimme”
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle