KSML: JYP teki rumat tappiot – ”Tulos on kehno”

Jyväskylän JYP teki kaudella 2016-17 tappiota yhteensä 339 000 euroa.
Ensimmäistä kauttaan JYPin toimitusjohtajana toiminut Aku Vallenius ei lähtenyt selittelemään surkeaa tulosta.
– Tulos on kehno, mutta siitä lähdetään parantamaan hartiavoimin, Vallenius kertoo Keskisuomalaisen haastattelussa.
– Nousseet palkkakulut ja niiden kautta tulleet sivukulut selittävät eniten tappiota. Tälle tilikaudelle on osunut myös kertaluonteisia kuluja esimerkiksi urheilullisten olosuhteiden kehittämisen osalta. Toisaalta saatiin kasvatettua yleisökeskiarvoa, ja liikevaihto kasvoi 200 000 euroa, joten hyvääkin kaudelle mahtui mukaan, Vallenius jatkaa.
Suuret tappiot selittyvät osittain JYPin viime kauden loukkaantumissumasta, minkä takia seuran pelaajarinkiin jouduttiin hankkimaan uusia kavereita. Myös joukkueen kanssa yhteistyötä tekevän JYP-Akatemian pyörittäminen on osoittautunut taloudellisesti haastavaksi.
– Kyllä se kuitenkin tuntuvasti näkyy, Vallenius huomauttaa.
Tältä alkaneelta kaudelta 31-vuotias toimitusjohtaja odottaa selvää parannusta edelliseen sesonkiin.
– Tälle kaudelle on budjetoitu pientä voittoa ja kokonaisbudjetin kasvua. Alkukausi näyttää hyvältä myynnillisesti niin kumppaneiden kuin yleisön suuntaan. Tavoite vaikuttaa ihan realistiselta.
JYP teki kovia pelaajasatsauksia kesän alussa, kun nimimiehet Jarkko Immonen, Mikko Mäenpää ja Juuso Puustinen saapuivat vahvistamaan joukkuetta.
– Hyville pelaajille pitää maksaa myös palkkaa. Toisaalta sitten urheilullinen menestys lisää myös tuloja, Vallenius muistutti.
Vallenius toivoo Hippokselle mahdollisesti nousevan uuden areenan tuovan enemmän tuloja seuralle.
– Ottelutapahtuma on meille iso tulonlähde. Ja sitä isompi se on, mitä paremmissa olosuhteissa ollaan.
Lue Keskisuomalaisen uutinen klikkaamalla tästä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov