SuomiKiekko uutisoi aiemmin tällä viikolla Dinamo Moskovan palkanmaksuihin liittyvistä ongelmista, joiden johdosta useat seuran pelaajat kieltäytyivät esimerkiksi joukkueen lääkärintarkastuksista.

Yksi palkkarästeistä kärsinyt pelaaja oli suomalainen maajoukkuepuolustaja Juuso Hietanen, jonka osalta draamaa alkaa olla ohi, uutisoi Sovetski Sport -lehti.

Lehti sai seuran tilanteesta uutta tietoa vieraillessaan Dinamo Moskovan harjoituksissa. Joukkueen päävalmentaja Vladimir Vorobjov kertoi, että Hietanen on päässyt asioista sopuun uuden seurajohdon kanssa ja on liittymässä myöhemmin mukaan joukkueen harjoitusleirille.

Venäläisaviisin mukaan Hietanen ei osallistunut muun joukkueen mukana vielä lääkärintarkastuksiin, koska oli tuolloin Suomessa. KHL:n verkkosivujen mukaan suomalaispuolustajalla on voimassa oleva sopimus, joka kattaa vielä seuraavat kaksi kautta.

Vorobjovin mukaan seuran tilanne näyttää muutenkin valoisammalta. Joukkueella on tällä hetkellä sopimus 27 pelaajan kanssa, joihin kuuluu muun muassa Barys Astanasta haalittu tähtihyökkääjä Dustin Boyd.

Päävalmentajan mukaan myös lisävahvistuksia on luvassa.