Kommentti: Sebastian Ahon edustaman Carolinan syöksy NHL:ssä ohi – johtajat palauttavat voittamisen kulttuurin
Scott Darling, Trevor van Riemsdyk, Justin Williams ja Marcus Krüger.
Kyseiset hankinnat kertovat siitä, että jonkinlaista uudelleenrakennusta tekevä Carolina Hurricanes on yksi kesän pelaajamarkkinoilla parhaiten onnistuneista joukkueista.
Hurrikaanipaidat pääsevät tosissaan yrittämään paluuta NHL:n pudotuspeleihin.
Edellisen kerran kaudella 2008-09 runkosarjasta jatkoon tiensä raivannut Hurricanes on ollut melkoisessa syöksykierteessä viime vuodet. Menneinä kausina joukkueen marginaali viimeiseen jatkajaan on konferenssissa ollut kaikkea mahdollista kahden ja 27 pisteen välillä.
Viime talvena Carolinasta paistoi se, että joukkueesta puuttui oikea, panoksellaan voiton avaimet tarjoava liideri. Siitäkin huolimatta, että ykkössentteri Jordan Staal pelasi suhteellisen hyvän sesongin.
Puhtaasti tilastot kertovat tämän, sillä esimerkiksi tehopörssissä täysin omilla luvuillaan olleiden puolustajien Jaccob Slavinin ja Brett Pescen sekä Lee Stempniakin takana muut olivat enemmän ja vähemmän pakkasella.
Valoisampi tulevaisuus
Ensi kaudella pettymysten kierre hyvin todennäköisesti katkeaa. Uudet hankinnat eivät ehkä loista illasta toiseen otsikoissa Sidney Crosbyn tapaan, mutta joukkueelleen heidän arvonsa on hurjan suuri. Alussa mainittu nelikko tuo Hurricanesiin kokemusta ja johtajuutta, jota ei voi tippaakaan vähätellä kauden vanhetessa. Taalajäillä jo kyntensä näyttänyt Darling, tunnollinen peruspakki van Riemsdyk, kevään taistojen lähestyessä kuumeneva Williams ja tietokonemainen sekä tunnollisesti alaspäin pelaava Krüger tuovat jokaiselle osa-alueelle osaamista joukkueeseen, joka on realistinen menestyjä ensi kaudella. Jos joukkue tarvitsee liidereitä kaukaloon, sama pätee myös koppiin. Nyt johtajuutta löytyy. Stanley Cup -mestaruuksia 2010-luvulla juhlineet Darling, van Riemsdyk, Williams ja Krüger pystyvät tuomaan tuuliajoilla olleeseen nippuun esimerkillään luottoa siihen, että joukkue voi ensi kaudella oikeasti olla voittava miehistö. Pettymysten runteleman Carolinan monellakaan pelaajalla ei ole paljon kokemusta pitkästä keväästä. Vielä.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ben Blood: iso paljastus!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Kaapo Kakko: Tämä osa-alue Leijonien saatava kuntoon Kanadaa ja Yhdysvaltoja vastaan
- NY Rangers hankki uuden puolustajan NHL:ssä
- Veli-Matti Savinaisen kasetti keitti pahasti yli – hurjat jäähyminuutit
- Nyt näytti pahalta: Antti Raanta loukkaantui
- KooKoo löi tiskiin tärkeän jatkosopimuksen – ”Erittäin iso palanen”
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Tässä ovat NHL:n parhaat ja surkeimmat hallit – yhden seuran kotipyhätölle murska-arviot
- Jääkiekon olympiahallista karu paljastus: ”Katsomokapasiteetin piti olla…”
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!