Liiga-provot: Ilveksessä puntti tutisee taas
Liiga-provot juttusarjassa ladataan viikoittain tiskiin kolme kipakkaa väitettä kotimaisesta pääsarjasta. Näissä mielipiteissä vedetään surutta mutkat suoriksi eikä anneta armoa tai oteta panttivankeja. Tällä kertaa valokeilaan pääsevät Ilves, Jokerit ja CHL.
Ilveksessä puntti tutisee taas
Ilves aloitti pudotuspelitaipaleensa 3-1 voitolla KalPasta. Ilves oli ottelussa niskan päällä, mutta jännitys paistoi joukkueen otteista Inariin asti.
Ottelun jälkeen Ilveksen leiristä annettiinkin useita rehellisiä mutta erikoisia kommentteja medialle. Sen sijaan, että kukaan olisi varsinaisesti tuulettanut voittoa, tuli olo, että nyt huokaistiin helpotuksesta, ettei taas munattu.
On todella huono merkki, jos joukkue lähtee jäälle pelkäämään tappiota sen sijaan, että metsästettäisiin voittoa.
Jännittäminen ei ole Ilveksessä uusi asia, ei tällä kaudella eikä muutenkaan. ”Ilves-paniikki” on tullut monelle kannattajalle tutuksi, kun kolmannessa erässä kiekko alkaa polttelemaan lavassa ja täysin hanskassa ollut ottelu muuttuukin jännitysnäytelmäksi jatkuvien puolustuspään paniikkiratkaisujen jälkeen.
Ilveksen edellinen päävalmentaja Antti Pennanen puhuikin Ilveksestä Suomen Toronto Maple Leafsina. Kritiikki on kovaa ja paineet ovat kovat, eikä menestystä tule. Pennanen puhui pehmosia, sillä Ilves ei ole miesmuistiin lähtenyt kauteen suurimpana mestarisuosikkina, eivätkä odotukset joukkueen menestystä kohtaan ole koskaan olleet ylimitoitettuja. Joukkueeseen menestyspaineet tuntuvat kuitenkin syystä tai toisesta tarttuneen.
Tietysti pitää muistaa, että Ilves on pelannut tähän mennessä vain yhden pudotuspeliottelun ja siitäkin tuli voitto. Tuomionkelloja ei kannata vielä kilkatella, mutta paljon täytyy Ilveksen henkisen kantin vielä kasvaa tästä, jotta joukkueen voisi nähdä kaatamassa suurimpia mestarisuosikkeja.

Jokerit-faneja ei Mestis enää napostele
Kun Jokerit teki paluun Mestikseen, oli seuran ympärillä poikkeuksellinen hurmos. Oli tietysti hienoa nähdä Jokereiden kaltainen ilmiö Mestiksessä, mutta jo silloin heräsi kysymys: kuinka kauan tämä voi jatkua? Kuinka kauan Mestis-Jokerit jaksaa kiinnostaa?
Ei enää kovin kauaa. Tällä kaudella Jokerit on pelannut kuusi kotiottelua Mestiksen pudotuspeleissä. Niissä seuran yleisökeskiarvo on ollut 3521 katsojaa. Lukema on hyvä Mestikseen, mutta heikko Jokereiden tasoiselle urheilubrändille.
Näyttääkin siltä, ettei Jokereiden kannattajat jaksa enää innostua Mestiksestä, kun pääsarjatason pelit odottavat jo nurkan takana.

Lyödäänkö ensi kaudella ensimmäinen naula CHL:n arkkuun?
Useista eri maista ja seuroista on kuulunut jo pidemmän aikaa rutinaa CHL:stä. Eurooppalainen ”mestarien liiga” tuottaa lähes kaikille osallistujilleen taloudellista tappiota ja kuormittaa pelaajia kansallisten sarjojen kustannuksella.
Ensi kaudella Liigassa pelataan todennäköisesti 64 runkosarjaottelua ja panokset ovat katossa. Mitä luulette? Kiinnostavatko CHL-pelit pelaajia tai seuroja tällaisen kuormituksen alla? Ei varmasti. On tärkeämpää laittaa kaikki taloudelliset ja urheilulliset panokset Liigaan, sillä on suuri vaara tippua B-sarjaan ja joutua tulemaan toimeen huomattavasti pienemmillä TV-tuloilla.
Jokainen itseään kunnioittava suomalainen kiekkopomo sanoo ensi kaudella ei CHL:lle. On parempi maksaa sakot, olla osallistumatta ja keventää pelaajien kuormitusta. Liigassa jokainen ottelu ja jokainen piste ovat kriittisiä, kun ratkotaan, ketkä pysyvät pääsarjassa ja ketkä tippuvat kerrosta alemmas.
Tähän mennessä CHL-paikkansa ovat lunastaneet Tappara ja KooKoo. Olen todella yllättynyt, jos KooKoo rajallisilla resursseillaan CHL:ssä pelejä pelaa ja tuhlaa aikaansa Keski-Euroopan vieraspelimatkoihin.
NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kärpät iski siirtomarkkinoille – nappasi kaksi Liigan huippupakkia!
- Leijonat-puolustaja kiinnostaa siirtomarkkinoilla – hintalappu kovassa nousussa
- TPS:n jättäneelle tähdelle rajua kritiikkiä – Elmo Aittola: ”Hiihteli vuoden ylipainoisena”
- ECHL:n pistehirmu siirtyy Liigaan!
- Pelicans julkaisi sopimusuutisia! Vihjailee useilla kiinnityksillä somessa
- KooKoo nappasi Slovakian mestarivahdin – ”Todella haluttu maalivahti”
- Roope Taponen löysi uuden seuran – ura jatkuu Liigassa!
- Leijonat palaa Helsinkiin – Suomen EHT-turnauksen pelipaikka ja ajankohta selvillä
- Jesse Puljujärvi myönsi Sveitsin kovan tason – suora viesti Leijonille: ”Jos haluaa voittaa…”
- Aatu Räty latasi suoran arvion Sveitsistä – ”Paras mitä on ikinä ollut”
- Nyt se on varmaa: ensimmäinen maa ulos MM-kisoista
- KooKoo pisti tuulemaan: neljä kärkimiestä ulos – muut Liiga-seurat heti apajilla!
- Ilveksen luottopelaajalle riitti: sopimus revitty – UC: Siirtyy KooKoon riveihin
- Entinen TPS-puolustaja: ura ohi – uusi työ löytyi välittömästi
- Pohjois-Amerikasta löytyi uusi ase – 193-senttinen maalipyssy siirtyy Liigaan!
- Suuri suru – maajoukkuepelaaja kuollut 27-vuotiaana
- IL: Olli Jokisen HIFK pisti yllättäen NHL-miehen ulos!
- Ilveksen entinen MM-puolustaja: ura ohi!
- Tre Kronor romahti! Shokkitappio sysäämässä Ruotsin ulos MM-puolivälieristä
- NHL-pelaajat jäi kakkoseksi – Pohjois-Amerikassa tehtiin erityinen huomio Jesse Puljujärvestä