Liiga-provot: Ilveksessä puntti tutisee taas
Liiga-provot juttusarjassa ladataan viikoittain tiskiin kolme kipakkaa väitettä kotimaisesta pääsarjasta. Näissä mielipiteissä vedetään surutta mutkat suoriksi eikä anneta armoa tai oteta panttivankeja. Tällä kertaa valokeilaan pääsevät Ilves, Jokerit ja CHL.
Ilveksessä puntti tutisee taas
Ilves aloitti pudotuspelitaipaleensa 3-1 voitolla KalPasta. Ilves oli ottelussa niskan päällä, mutta jännitys paistoi joukkueen otteista Inariin asti.
Ottelun jälkeen Ilveksen leiristä annettiinkin useita rehellisiä mutta erikoisia kommentteja medialle. Sen sijaan, että kukaan olisi varsinaisesti tuulettanut voittoa, tuli olo, että nyt huokaistiin helpotuksesta, ettei taas munattu.
On todella huono merkki, jos joukkue lähtee jäälle pelkäämään tappiota sen sijaan, että metsästettäisiin voittoa.
Jännittäminen ei ole Ilveksessä uusi asia, ei tällä kaudella eikä muutenkaan. ”Ilves-paniikki” on tullut monelle kannattajalle tutuksi, kun kolmannessa erässä kiekko alkaa polttelemaan lavassa ja täysin hanskassa ollut ottelu muuttuukin jännitysnäytelmäksi jatkuvien puolustuspään paniikkiratkaisujen jälkeen.
Ilveksen edellinen päävalmentaja Antti Pennanen puhuikin Ilveksestä Suomen Toronto Maple Leafsina. Kritiikki on kovaa ja paineet ovat kovat, eikä menestystä tule. Pennanen puhui pehmosia, sillä Ilves ei ole miesmuistiin lähtenyt kauteen suurimpana mestarisuosikkina, eivätkä odotukset joukkueen menestystä kohtaan ole koskaan olleet ylimitoitettuja. Joukkueeseen menestyspaineet tuntuvat kuitenkin syystä tai toisesta tarttuneen.
Tietysti pitää muistaa, että Ilves on pelannut tähän mennessä vain yhden pudotuspeliottelun ja siitäkin tuli voitto. Tuomionkelloja ei kannata vielä kilkatella, mutta paljon täytyy Ilveksen henkisen kantin vielä kasvaa tästä, jotta joukkueen voisi nähdä kaatamassa suurimpia mestarisuosikkeja.

Jokerit-faneja ei Mestis enää napostele
Kun Jokerit teki paluun Mestikseen, oli seuran ympärillä poikkeuksellinen hurmos. Oli tietysti hienoa nähdä Jokereiden kaltainen ilmiö Mestiksessä, mutta jo silloin heräsi kysymys: kuinka kauan tämä voi jatkua? Kuinka kauan Mestis-Jokerit jaksaa kiinnostaa?
Ei enää kovin kauaa. Tällä kaudella Jokerit on pelannut kuusi kotiottelua Mestiksen pudotuspeleissä. Niissä seuran yleisökeskiarvo on ollut 3521 katsojaa. Lukema on hyvä Mestikseen, mutta heikko Jokereiden tasoiselle urheilubrändille.
Näyttääkin siltä, ettei Jokereiden kannattajat jaksa enää innostua Mestiksestä, kun pääsarjatason pelit odottavat jo nurkan takana.

Lyödäänkö ensi kaudella ensimmäinen naula CHL:n arkkuun?
Useista eri maista ja seuroista on kuulunut jo pidemmän aikaa rutinaa CHL:stä. Eurooppalainen ”mestarien liiga” tuottaa lähes kaikille osallistujilleen taloudellista tappiota ja kuormittaa pelaajia kansallisten sarjojen kustannuksella.
Ensi kaudella Liigassa pelataan todennäköisesti 64 runkosarjaottelua ja panokset ovat katossa. Mitä luulette? Kiinnostavatko CHL-pelit pelaajia tai seuroja tällaisen kuormituksen alla? Ei varmasti. On tärkeämpää laittaa kaikki taloudelliset ja urheilulliset panokset Liigaan, sillä on suuri vaara tippua B-sarjaan ja joutua tulemaan toimeen huomattavasti pienemmillä TV-tuloilla.
Jokainen itseään kunnioittava suomalainen kiekkopomo sanoo ensi kaudella ei CHL:lle. On parempi maksaa sakot, olla osallistumatta ja keventää pelaajien kuormitusta. Liigassa jokainen ottelu ja jokainen piste ovat kriittisiä, kun ratkotaan, ketkä pysyvät pääsarjassa ja ketkä tippuvat kerrosta alemmas.
Tähän mennessä CHL-paikkansa ovat lunastaneet Tappara ja KooKoo. Olen todella yllättynyt, jos KooKoo rajallisilla resursseillaan CHL:ssä pelejä pelaa ja tuhlaa aikaansa Keski-Euroopan vieraspelimatkoihin.
LUE MYÖS
- Chris Kreider: uusi joukkue NHL:stä!
- Sami Nikusta jysähti yllättävä siirtohuhu – salainen tapaaminen uuden seuran kanssa
- NHL:stä kajahti iso sopimusuutinen – tähtikapteenille rahakas jatkodiili
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Suomalaistähti tekee odotetun paluun SHL:ssä – 225 päivän piina päättyy
- Liiga-viikon topit ja flopit: ovatko Jokerit ja HIFK putoamisvaarassa?
- Kiekkoseuralta lohduton ilmoitus: ”Valitettavasti taloudellista ratkaisua ei ole löytynyt”
- Detroit rikkoi viimein hiljaisuuden Dylan Larkinin suhteen – seuralta kova toimenpide
- NHL-vahti lopettaa yllättäen kiekkouransa – siirtyy uudelle alalle
- Edmonton teki kohuhankinnan NHL:ssä – yli 24 000 ihmistä vaatii sopimuksen purkua!
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Kärpät jysäytti ison uutisen: ”Ei olisi ikinä uskonut”
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!