NHL-puolustaja ei halua joutua Vegasin laajennustiimiin – ”Tilanne on kuitenkin se”

NHL:n laajennusjoukkue Vegas Golden Knights valitsee kesäkuun 20. päivänä jokaisesta seurasta yhden pelaajan laajennusdraftissa.
Boston Bruinsin puolustaja Adam McQuaid saattaa olla yksi Golden Knightsin valintoja tulevassa varaustilaisuudessa. 30-vuotias romuluinen puolustaja ei kuitenkaan halua joutua Vegasin valinnan ”uhriksi”.
– Toivottavasti en ole heidän valinta. Rehellisesti sanoen, en koskaan ajatellut asiaa niin, että minut valittaisiin. Tilanne on kuitenkin sellainen, että he valitsevat jokaisesta joukkueesta pelaajan, McQuaid kertoo CSNNE-lehdelle.
McQuaid teki NHL:n runkosarjassa 77 ottelussa kaksi maalia ja kahdeksan syöttöpistettä. Hänet tunnetaan fyysisenä oman pään luutana, joka ei kaihda heittää hanskoja jäälle.
McQuaidilla on vielä kaksi vuotta 2,75 miljoonaa dollaria kaudessa palkkakatosta imevää sopimusta jäljellä, mutta Bruins-puolustajalla ei ole intoa siirtyä Vegasiin.
– Toivottavasti minua ei valita sinne. Olen voittanut täällä ja olen aina kertonut kuinka paljon rakasta olla täällä Bostonissa. En voisi kuvitella pelaavani toisessa joukkueessa. Se ei kuitenkaan ole minun päätettävissä, mutta toivottavasti se ei ole tapaus tällä kertaa, McQuaid sanailee.
CSNNE:n toimittaja Joe Haggerty uskoo, että McQuaid jää 11 suojattavan pelaajan ulkopuolelle ja hänestä tulee yksi todennäköisimpiä valintoja Bruins-joukkueesta.
Haggertyn suojatut pelaajat:
Hyökkääjät (7): Patrice Bergeron, David Krejci, Backes, David Pastrnak Brad Marchand, Matt Beleskey ja Ryan Spooner
Puolustajat (3): Zdeno Chara, Torrey Krug ja Colin Miller
Maalivahti (1): Tuukka Rask
Potentiaalisina valintoina McQuadin ohella Haggerty pitää maalivahti Malcom Subbania, hyökkääjiä Riley Nashia ja Jimmy Hayesiä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Liigasta tutun maajoukkuevahdin pitkä sopimus raukesi – nyt löytyi uusi seura
- Suomalaishyökkääjälle ylistystä – teki vaikutuksen uudessa seurassaan: ”Superurheilija”
- NHL:n ykkösvaraukseksi povattu megalupaus teki valintansa – tässä ensi kauden seura
- Ura ohi – yli 600 NHL-ottelun konkari iskee luistimet naulaan
- Kultaleijona rustasi uuden sopimuksen – pelit jatkuvat ulkomailla
- NHL:ssä pyöräytettiin yli 21 miljoonan dollarin sopimus – välimieskäsittely vältettiin
- JYPin ulkomaalaishyökkääjä lähtee – tässä uusi joukkue!
- Nyt jysähti – NHL muuttuu!
- NHL:ssä iso vaihtokauppa – megalupaava hyökkääjä vaihtaa seuraa!
- Lähde: Tämä NHL-seura yrittää hankkia Jevgeni Kuznetsovin!
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Nyt jysähti – NHL muuttuu!
- NHL:ssä iso vaihtokauppa – megalupaava hyökkääjä vaihtaa seuraa!
- Lähde: Tapparasta lähtenyt NHL:n ykköskierroksen varaus löysi uuden seuran
- Sopimus julki – tässä Kristian Vesalaisen ensi kauden seura!
- JYPin ulkomaalaishyökkääjä lähtee – tässä uusi joukkue!
- NHL-kolossille tuhti palkkapäivä – yli 8 miljoonan dollarin diili!
- Kaapo Kakon tilanteesta uutta tietoa
- Topi Rönni löysi töitä
- Lähde: Tämä NHL-seura yrittää hankkia Jevgeni Kuznetsovin!