AHL:ssä hurjaa jälkeä tehnyt suomalaislupaus raivaamassa tietään NHL:ään – ”Hän on ollut paras pelaajamme”
Kuva: Juha Tamminen
Carolina Hurricanesin suomalaislupaus Aleksi Saarela on tehnyt loistavaa jälkeä saavuttuaan AHL:ään kauden lopulla.
20-vuotias Saarela pelasi tällä kaudella vielä SM-Liigassa Rauman Lukon riveissä, jossa hän teki 49 ottelussa tehopisteet 15+13=28.
Alavireisen SM-Liiga -kauden jälkeen Saarela siirtyi hänen oikeudet omistavan Hurricanesin farmijoukkueeseen Charlotte Checkersiin, missä jälki on ollu huimaa.
Suomalaisnuorukainen teki yhdeksässä pelaamassaan ottelussa kuusi maalia ja neljä syöttöpistettä.
– Joskus pelaajilla kestää jonkun aikaa sopeutua, mutta hänellä ei kestänyt yhtään, Checkersin valmentaja Ulf Samuelsson kertoo The News Observer -lehdelle.
Saarelan otteet eivät ole jääneet huomaamatta muilta Checkers-pelaajilta.
– Pelit missä näin hänet, niin hän oli paras pelaajamme. Hänen kehonsa on luotu hyvin jääkiekkoon. Hän on todella nopea ja hänellä on uskomaton laukaus, joka lähtee lavasta häikäisevän hyvin, Checkers-hyökkääjä Andrej Nestrasil hehkuttaa.
– Hän voi kiihdyttää vain sekunneissa. Puolustajat luulevat, että he saavat hänet kiinni, mutta hän vain kiihdyttää heidän ohi. Hän on ollut todella vakuuttava, Nestrasil jatkaa.
Saarela tunnetaan maalitykkinä, ja sen voi päätellä myös nuoren miehen puheista.
– Jos minulla on hyvä maalipaikka, niin yleensä lauon. En etsi syöttöä. Oli hyvä asia, että minut vaihdettiin tänne, New York Rangersistä Hurricanesiin vaihtokaupassa siirtynyt Saarela kertoo.
The News Obeserver -lehden toimittaja Chip Alexander uskoo, että Saarelasta olisi iso hyöty Hurricanesille ensi kaudella.
– Saarela voisi täyttää yhden tarpeen Canesille. Hän toisi yhden maaleja pyssyttävän hyökkääjän lisää kuvioihin, Alexander uskoo.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Leijonista ikäviä loukkaantumisuutisia – kaksi pelaajaa ulos
- 19 vuoden odotus on päättynyt – Buffalo Sabres teki kovan tempun NHL:ssä!
- Sikailu kostautui – Mikko Rantaselle mittavat sakot
- Kanadan MM-joukkueelle huonoja uutisia
- Lehti: Maalitykki Reid Gardiner vaihtaa seuraa
- Leijonista tuttu Robert Leino: uusi seura
- Leijonille huippuvahvistus – viime MM-kisojen ykköstähti liittyy joukkueeseen
- Sveitsin mestaruus ratkesi hurjalla tavalla – Leijonat-hyökkääjä maalinteossa
- NHL-fiasko! Dallas Starsin suomalaistähdet kesälomille
- Leijonat taipui avauksessa – Tshekki iski kylmän suihkun EHT-turnauksessa
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- Ilves-tähti katosi yllättäen kesken pudotuspelien – AL: nyt selvisi totuus
- Mestis-seura räväytti – Kärppien monivuotinen hyökkääjä palaa Suomeen!
- TPS hankki kovan paluumuuttajan – haaviin tuore pistepörssivoittaja!
- Eetu Koivistoinen palaa Liigaan – kahden vuoden sopimus!