Liigasta tuttu ruotsalaispakki nauttii CHL-kiekosta: ”Sitä haluaa aina rökittää suomalaiset”

Kolme kautta SaiPassa pelaamaan ehtinyt Per Savilahti-Nagander tuntee suomalaisjoukkueet jo varsin hyvin.
CHL:ssä Luleån mukana Lukkoa vastaan juhlinut ruotsalaisjärkäle myönsi tuttujen vastustajien tuoneen lisäenergiaa kamppailuun.
– Pelasin Suomessa pitkään, joten on aina hienoa palata tänne. Varsinkin kun vastassa oli taas tuttuja nimiä (Jesper Piitulainen ja Olavi Vauhkonen). Se sytyttää aina ja kentällä ehtii vaihtaa aina pari sanaa, Savilahti virnisti SuomiKiekko-sivustolle.
Kun puhe kääntyy SaiPa-vuosiin, on ruotsalaiselta vaikea nyhtää muuta kuin positiivista kommenttia. Lappeerannan ylpeys saa pakilta pelkästään kehuja.
– Minulla on vain hyviä muistoja. Ne olivat tärkeitä vuosia itselleni – kasvoin pelaajana ja ihmisenä paljon sinä aikana. Pääsin pelaamaan paljon ja minuun luotettiin – olen todella kiitollinen niistä vuosista.
Ruotsi vastaan Suomi
CHL:ssä jäljellä on enää neljä suomalaista sekä neljä ruotsalaista joukkuetta. Sen myötä tarjolla on ikään kuin maaotteluteemaa.
– Nyt näemme, kumpi on Euroopan paras sarja, Savilahti virnisti.
– Sitä syttyy aina tähän asetelmaan. Sitä haluaa aina rökittää suomalaiset. Ja he haluavat taatusti pyyhkiä meillä jäätä. Se on hauskaa, pakki tiivisti.
Ensimmäinen osaottelu päättyi Raumalla ruotsalaisten selvään 5-2-voittoon. Savilahti ei halua tuuletella vielä voitolla.
– Meidän pitää parantaa vielä toiseen otteluun. Se on varmaa, pakki ennusti Ruotsissa pelattavaa toista osaottelua.
Tuoreet tilastot ja kaikki CHL-uutiset löydät ERIKOISSIVULTAMME!
Ilari Isotalo, Rauma
Twitter: @IlariIsotalo
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov