Veloissa olleen KHL-seuran pomo: ”Kun kausi päättyi, ensimmäinen kuukausi oli todella vaikea”

Moskovalainen Atlant lukeutui niihin KHL-seuroihin, joiden tulevaisuus oli vielä viime kauden aikana vaakalaudalla.
Seura oli pahoissa veloissa eivätkä pelaajat saaneet palkkojaan. Atlantin venäläispelaaja Jevgeni Artjuhin kiteytti humoristisella tavalla joukkueensa vaikeudet.
– Koomista, mutta jopa kahviakaan ei ollut enää pukuhuoneessa, Artjuhin kertasi taannoin RIA Novostille.
Jos ei ollut pelaajilla helppoa, samaa voi sanoa Atlantin johtoryhmästä. General Manager Aleksei Zhamnov kuvailee seuransa vaikeinta tilannetta karulla tavalla.
– Kun kausi päättyi, ensimmäinen kuukausi oli todella vaikea. Ei ollut selvää, koska saamme rahaa ja koska voimme maksaa velat kaikille pelaajillemme, Zhamnov sanoo Sport-Ekspressille.
Zhamnov kuitenkin luotti, että tilanne saadaan haltuun.
– En sanoisi, että olisimme olleet lähellä sitä (seuran kaatumista). Iso kiitos pelaajille kärsivällisyydestä ja seurajohdollemme.
Zhamnov kiittää myös KHL:ää siitä, että se antoi aikaa tilanteen korjaamiseen. Lopulta auttavan käden tarjosi venäläinen liikemies Anton Zingarevitsh, joka osti seurasta 68,5 prosentin osuuden ja otti kontolleen taloudelliset velvoitteet.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov