Kommentti: Surullista, Mestis!
Kuva: Ilari Isotalo
Katso ensimmäiseksi tämä videoklassikko neljän vuoden takaa. Ja sen jälkeen kurkkaa perjantai-illan tuore video samalta paikkakunnalta tästä.
Vaikka kahden lehdistötilaisuuden välissä on kulunut useampi vuosi, on hätkähdyttävää, kuinka samaa kaavaa nämä kaksi videota kulkevat.
Surulliseksi asian tekee se fakta, että kyseessä on sama paikkakunta, sama otteluvalvoja ja vielä ainakin osittain samat tuomarit, joita molempien käskijöiden täysi pääkopan hajoaminen koskee.
Vuodet vierivät Mestiksessä, mutta yksi asia tuntuu pysyvän vakiona. Kajaanin tuomaritoiminta on jo pidempään herättänyt purnausta. Vierailevat joukkueet vaihtuvat, mutta ongelma pysyy samana.
Videoilla nähtävät kaksi hermonsa täysin menettänyttä valmentajaa ovat vain tulivuoren huippu. Molemmissa videoissa viihdearvo on huipussaan, mutta erityisesti Mikael Kotkaniemen sanoja kannattaa viimeistään kuunnella tarkkaan.
Vaikka perustelut jäävät puhtaan raivon ja hämmennyksen alle, löytyy taustalta oikeasti huolestuttava ilmiö.
Ei ole sattumaa, että suurimmat ongelmat tuomaritoiminnan suhteen tulevat Kajaanista. On koko sarjan kannalta täysin sairas tilanne, että yhdellä paikkakunnalla toimii eri säännöt kuin muualla.
Mestis on viime vuosina ottanut isoja askelia eteenpäin tasonsa kanssa. Sarjassa löytyy tällä hetkellä jo monta erittäin tasokkaasti työnsä tekevää seuraa. On valitettavaa, ettei tuomaritoiminta ole pystynyt seuraamaan samoja askelia.
Toisaalla homma toimii ja monella paikkakunnalla on tarjolla laadukasta tuomarointia. Taso kuitenkin heittelee, eikä linja ole pysynyt Mestiksessä samalla tasolla edes nimellisesti.
Kaikki nämä ongelmat kulminoituvat pitkälti Kajaanissa, jossa viheltämisen taso on ollut yksinkertaisesti kamalaa jo pidemmän aikaa. Se on asia, johon lähestulkoon jokainen vierasjoukkue on törmännyt.
Puhumattakaan Hokista, joka kärsii tilanteesta jatkuvasti.
Kajaanilaisten päävalmentaja Petri Mattila tiivisti tilanteen ongelmallisuuden mainiosti. Homma ei ole ollut pitkään hallussa, mikä alkaa käydä jo pääosan esittäjien eli pelaajien kannalta pian vaaralliseksi.
Mikäli Mestis haluaa lakaista ongelman maton alle, on helpointa lätkäistä Kotkaniemelle tuntuva pelikielto ja kenties kevyet sakot kylkeen.
Mutta jos ongelmaan halutaan löytää todellinen ratkaisu, pitää muutoksiin puuttua aivan jossain muualla.
Sen tietää varsinkin ensimmäisellä videolla mekastava nykyinen tuomaripomo Harri Ahola erityisen hyvin.
Ilari Isotalo
Twitter: @IlariIsotalo
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Uutispommi: Jarmo Kekäläisestä NHL-seuran uusi GM!
- Ruotsin NHL-tähti rikkoi sääntöjä – hyllytys!
- ESPN: NHL-seura hieroo jymykauppaa – kahden tähtipelaajan nimet nostettu pöydälle
- Kiekko-Espoolle paha menetys – ulkomaalaisvahvistus pitkään sivussa
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Liigaan tähyävä seura: huippuvahvistus!
- U20 SM-sarjan pistepörssiä dominoiva huippulupaus: Liiga-sopimus
- Doug Shedden sai uuden valmennuspestin!
- AL: Juha Metsolan ensi kauden osoite selvillä!
- Jukka Jalonen MTV:lle: Täällä haluaisi valmentaa seuraavaksi
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa
- Anton Levtchi on ollut viikon ajan poissa SHL-seuran toiminnasta – nyt selvisi syy
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!