Teemu Selänne: ”Otteluohjelma vei veronsa”
42-vuotias Teemu Selänne sanoo tuntumansa ennen pudotuspelejä olevan kohdallaan. Anaheim-laituri on kertonut, että kuluvalla kaudella palautuminen peleistä ajoissa on ollut aiempaa hankalampaa, mutta vakuuttaa nyt, että kauden loppurutistukseen se ei vaikuta.
– Ensimmäisissä 25 pelissä [runkosarjassa] oloni oli todella hyvä, mutta sitten otteluohjelma alkoi viedä veronsa. Ohjelma siitä eteenpäin oli uskomaton. Se oli kuitenkin sama kaikille, ja olen iloinen, että se on ohi, mies kertoi seuransa kotisivulla.
– Pudotuspelit ovat aika loistaa. Se tuo kiekkoilijoille leivän pöytään; se on vuoden paras aika. Tyypillisesti pudotuspelien jälkeen et malta odottaa, että ne alkavat jälleen uudestaan.
Päävalmentaja Bruce Boudreau sanoo kotiedun olevan mannaa, mutta ei usko, että se antaa ratkaisevaa etua Anaheimille kun vastaan asettuu Detroit.
– Me rakastamme pelaamista faniemme edessä, vaikkakaan emme ole olleet kovin menestyksekkäistä viimeisissä 10 pelissä. Me pelaamme täällä [kotona] huomattavasti mieluummin. Se on palkinto divisioonan voittamisesta ja korkeammasta sijoituksesta.
– Kokemus kuitenkin kertoo, että Detroit pystyy voittamaan tässä hallissa. En usko, että me juurikaan pelotamme heitä olemalla kotona.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-superlupausta uhkasi 20 vuoden vankeustuomio – nyt syyttäjä teki ison ratkaisun
- Artemi Panarilta paljastus Rangersista: ”En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta…”
- Patrik Laineen tilanteesta kutkuttava tieto! Montreal valmis kauppaamaan suomalaisen yhdellä ehdolla
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- Naisleijonien harjoituksissa 14 pelaajaa – GM kertoi mitä huomisen USA-ottelun kanssa tehdään
- Lehti: Liiga-seura kävi pelaajakaupoilla SHL:ssä!
- Olympialaisissa tehtiin jo jääkiekkohistoriaa- Yhdysvaltain valmentaja hermostui
- Se oli siinä: Liigan pistetykille tyly kohtalo NHL:ssä
- Jääkiekkolegenda Pentti Lindegren on kuollut
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?