Raimo Summanen voitosta: Jouduimme antamaan kaikkemme
KHL-seura Avangard Omsk jatkaa hurjassa iskussa, sillä sunnuntaina se kaatoi vieraissa Metallurg Novokuznetskin 4-1.
Omskin päävalmentaja Raimo Summanen on saanut joukkueensa todelliseen lentoon ja merkittävää on se, että Avangardin maalinteon tehokkuus on huippuluokkaa. Kyseessä oli jo neljäs peräkkäinen voitto, jossa Omsk tekee vähintään neljä maalia vastustajan verkkoon.
Näin ei ollut Summasen paluun alkutaipaleella, sillä niin kuin jo aiemmin uutisoimme (lue tästä), Summanen tarvitsi peräti 15 KHL-peliä ennen kuin Omsk teki yli neljä maalia varsinaisella peliajalla. Karumpi fakta kertoi, että Omsk ei tehnyt tuolloin edes keskimäärin kahta maalia per ottelu.
Summasen mukaan Novokuznetsk-voitto ei ollut läpihuutojuttu.
– Tänään molemmat joukkueet pelasivat tarpeeksi kovaa jääkiekkoa ja tempo oli uskomattoman korkea. Jouduimme antamaan kaikkemme, että saimme tämän tuloksen. Haluan, että Novokuznetsk selviytyy pudotuspeleihin, sillä tämä peli oli oli luultavasti vaikein vieraskiertueellamme. Vastustaja luisteli hyvin ja oli fyysisesti hyvin valmistautunut.
Suomalaispelaajista Omskin Anssi Salmela ja Novokuznetskin Jyrki Välivaara saalistivat syöttöpisteen mieheen. Novokuznetskin maalilla Teemu Lassila torjui 20 kiekkoa, kun taas Omskin maalivahti Karri Rämö istui penkillä.
- HIFK:n tähtäimessä uusi mies Jori Lehterän tilalle – Janne Laukkanen IL:lle: ”Ei kannata odottaa”
- Jukureista tuttu mies vaihtaa Liiga-seuraa – uusi osoite selvisi
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- IS: Jukka Jalonen kommentoi Jokerit-huhuja suoraan: ”Mähän oon ilmoittanut”
- Joona Luoto teki valintansa – uusi seura selvillä
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- Mestis-seura RoKin taloustilanne on sysimusta – katso karut luvut
- Mestiksessä karu uutinen – perinteikästä seuraa haetaan konkurssiin
- Pelicans teki poikkeuksellisen ratkaisun, joka käänsi seuran suunnan
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Aitio: Jokereiden ympärillä muhii nyt valtava siirto
- Uusi mies sisään, floppi sai lähteä – Jokerit teki rajun ratkaisun
- Urheilucast: Patrik Laine löytämässä uuden seuran NHL:stä – ”Kiinnostus molemminpuolista”
- Jori Lehterä jäi pois – HIFK nosti uuden nimen parrasvaloihin
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”
- Urheilucast: Antti Pennasesta tulossa palkkakuningas – NHL-tarjous voi sotkea kaiken
- Urheilucast: Jori Lehterästä shokkipaljastus – lopettaa uransa välittömästi
- Jokerit: uusi maalivahti selvisi!
- Tappara teki maalivahtihankinnan – tuttu kultaleijona haaviin!
KHL-seura Avangard Omsk jatkaa hurjassa iskussa, sillä sunnuntaina se kaatoi vieraissa Metallurg Novokuznetskin 4-1.
Omskin päävalmentaja Raimo Summanen on saanut joukkueensa todelliseen lentoon ja merkittävää on se, että Avangardin maalinteon tehokkuus on huippuluokkaa. Kyseessä oli jo neljäs peräkkäinen voitto, jossa Omsk tekee vähintään neljä maalia vastustajan verkkoon.
Näin ei ollut Summasen paluun alkutaipaleella, sillä niin kuin jo aiemmin uutisoimme (lue