Expressen: Supervahvistus Liigaan – Teemu Turunen palaamassa Suomeen!
Suomalaishyökkääjä Teemu Turunen siirtyi viime kaudeksi SHL:ään Örebro HK:n riveihin kaksivuotisella sopimuksella. Turunen on kuitenkin lähdössä joukkueesta jo ensimmäisen kauden jälkeen.
Expressenin tietojen mukaan Turunen on pyytänyt Örebron seurajohdolta sopimuksensa purkua henkilökohtaisten syiden takia. Ruotsalaislehti korostaa, että taustalla ei ole skismaa eivätkä urheilulliset asiat vaikuta ratkaisuun.
Expressenin mukaan todennäköistä on, että Turunen palaa ensi kaudeksi Liigaan, johon hän olisi huippuluokan vahvistus.
Turunen, 30, iski viime kaudella Örebrossa 29 runkosarjaotteluun tehopisteet 7+7=14. Pudotuspeleissä hän kirjautti kolmeen otteluun tehot 0+2.
Liigassa Turunen on edustanut HPK:ta, HIFK:ta sekä Kärppiä. Hän on viimeistellyt 383 runkosarjaotteluun tehopisteet 131+180=311 sekä 41 pudotuspeliin pisteet 13+19=32. Turunen voitti HPK:ssa Suomen mestaruuden vuonna 2019.
Turunen on rikkonut Liiga-urallaan kolme kertaa 50 tehopisteen rajapyykin. Kaudella 2023-24 hän voitti Kärpissä Liigan maalipörssin 30 täysosumallaan.
Urallaan myös Leijonissa pelannut Turunen on voittanut MM-hopeaa vuonna 2021. Hän on edustanut lisäksi KHL:ssä Jokereita ja Sveitsissä Davosia.
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Kultaleijona sai kovaa kritiikkiä Ruotsissa – vastasi hurjalla tavalla
- IS: Raimo Helmisen Ilves-paluusta jymytieto – ”Sanotko Ilvekselle ei?”
- Lukolta karuja loukkaantumisuutisia – kaksi pelaajaa pitkään sivussa
- Yle: Ismo Lehkoselta murskaava arvio KooKoosta: ”85 prosentin varmuudella”
- IL: Jesse Puljujärveltä iso NHL-paljastus – sopimuksessa merkittävä pykälä
- Sveitsistä hurja tieto – suomalaiselle tähtikaksikolle historialliset sopimustarjoukset!
- Anton Levtchille karu takaisku Ruotsissa – edessä pitkä poissaolo
- Ilvekseen haluaa kaksi paluumuuttajaa – Raimo Helminen avainasemassa!
- Liiga-viikon topit ja flopit: Pääkaupunkiseudun ykköstaituri löytyy Espoosta
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- IL: Jesse Puljujärvi ulos Leijonista – paljasti syyn