Ruotsin SHL:ssä kahden kauden ajan Örebron riveissä tehokkaasti esiintynyt Patrik Puistola vaihtaa joukkuetta. Frölunda tiedotti tiistaina solmineensa 25-vuotiaan suomalaislaiturin kanssa kaksivuotisen sopimuksen.

– Hän on hyökkäyspäässä taitava ja tuloksentekoon pystyvä pelaaja, kuvailee urheilujohtaja Fredrik Sjöström uutta hankintaansa, joka tavoittelee parhaillaan paikkaa Leijonien MM-kisajoukkueesta.

– Tämä tuntui parhaalta valinnalta ottaa seuraava askel urallani. Frölunda on hyvä organisaatio, jolla on selkeä tavoite voittaa, ja se vetosi minuun. Juttelin hieman Jeren (Innala) ja Artun (Ruotsalainen) kanssa ennen kuin tein päätökseni, ja heillä oli pelkästään hyvää sanottavaa seurasta, ympäristöstä sekä kaupungista, Puistola itse kommentoi siirtoaan.

Puistola on iskenyt 102 SHL:n runkosarjapelissä tehot 32+43=75.

SHL ja Ruotsi sopii hyvin Puistolalle, joka on syntnyt Ruotsissa, jossa miehen isä Pasi Puistola pelasi kymmenen poikansa ensimmäistä elinvuotta. Patrik aloitti oman jääkiekkouransa HV71:n junioreissa.

– Tunnen oloni erittäin mukavaksi Ruotsissa. Kielen osaaminen tekee asioista paljon helpompaa, Puistola myöntää.

Frölunda menettää ensi kauden joukkueestaan kaksi suomalaispelaajaa, kun joukkuetta tällä kaudella edustaneet Innala ja Ruotsalainen siirtyvät uusiin maisemiin.

LUE MYÖS: