Ruotsin HockeyAllsvenskanissa pelaava Kalmar HC tiedotti, että puolustajajätti Andrej Sustr jättää seuran kuluneen kauden jälkeen.

– On ollut suuri kunnia nähdä pelaaja, jolla on Sustrin valtava NHL-kokemus ja ammattimaisuus, pukevan päälleen punainen paita. Tämä on ollut etuoikeus sekä seuralle että kannattajille, seura kiitteli Instagramissa.

Sustr liittyi Kalmarin riveihin kesken kauden ja pelasi HockeyAllsvenskanissa 27 ottelua tehopistein 1+4. Kuluvalla kaudella yli kaksimetrinen puolustaja nähtiin myös AHL:ssä Bridgeport Islandersin riveissä, jossa hän pelasi 11 ottelua (0+1).

Viime kaudella Sustr pelasi Suomessa Tapparassa 38 runkosarjaottelua tehoin 1+11 sekä yhdeksän pudotuspeliä tehoja. NHL-urallaan hän on edustanut Tampa Bay Lightningia ja Anaheim Ducksia, pelaten yhteensä 362 runkosarjaottelua (11+58=69) sekä 46 pudotuspeliä (2+3).

Sustr on huhujen mukaan palaamassa ensi kaudeksi Suomeen. Jo tammikuussa Aamulehti uutisoi, että puolustaja olisi siirtymässä Mikkelin Jukureihin.

LUE MYÖS: