Kuluvalla kaudella täysin ilman NHL-vastuuta jäänyt Valtteri Puustinen on palaamassa takaisin Eurooppaan.

Urheilucastin tietojen mukaan Colorado Avalanchen sopimuspelaajiin tällä hetkellä lukeutuva laitahyökkääjä etsii ensi sijaisesti pelipaikkaa Euroopan rahakkaimmista sarjoista.

Myös paluu Liigaan on mahdollista, joskaan seura ei olisi Urheilucastin Esko Seppäsen mukaan miehen kotikaupungin ylpeys KalPa.

– NHL-haaveidensa kanssa AHL-seuraan törmännyt ”Kuopion Juti” on palaamassa Eurooppaan, mutta kotimaisittain mielenkiintoinen taustatieto: Puustinen haluaa pelata HPK:ssa, mikäli Sveitsistä tai SHL:stä ei aukene mitään hänelle, Seppänen kertoo.

Paluu Suomeen on Seppäsen mukaan kuitenkin kaikkea muuta kuin varmaa.

– Annetaan Kerho-faneille yhden prosentin sauma, mutta kyllähän tuo pelaajaprofiili on kuin nakutettu Sveitsiin, Seppänen lisää.

Puustinen siirtyi Pohjois-Amerikkaan juuri HPK:sta kaudeksi 2021-22. NHL-pelejä mies on saanut Pohjois-Amerikassa tililleen 66 kappaletta, jotka kaikki tulivat vyölle Puustisen edellisessä seurassa Pittsburgh Penguinsissa.

LUE MYÖS: