Entisen Liiga-pelaajan Semir Ben-Amor nimi on noussut esiin poliisitutkinnan, velkojen ja oikeusriidan myötä. Seiskan tietojen mukaan Ben-Amor on epäiltynä petossarjassa, ja samaan aikaan hänen talouttaan rasittavat merkittävät ulosottovelat.

Länsi-Uudenmaan poliisi tutkii petossarjaa, jossa on kaksi epäiltyä.

– En ota kantaa henkilön nimeen enkä pakkotoimiin, mutta kuvailusi perusteella meillä on vastaavanlainen tapaus tutkinnassa. Kyseessä on petossarja, jossa on kaksi henkilöä epäiltynä, tutkintaa johtava rikoskomisario Jyrki Kallio kommentoi asiaa Seiskalle.

Poliisin mukaan tutkintaa on tehty noin kahden kuukauden ajan ja esitutkinta pyritään saamaan päätökseen maaliskuussa.

Ben-Amor vahvistaa olleensa lyhyesti pidätettynä:

– Olen ollut yhden yön pidätettynä,

Yritykset ja velat

Ben-Amor perusti Sport Empire Oy:n huhtikuussa 2021. Yhtiö poistettiin liiketoiminnasta kaksi vuotta myöhemmin, ja sille kertyi 61 600 euroa ulosottovelkaa, pääosin verovelkaa.

Vuonna 2018 perustettu The Park Boys Oy on niin ikään velkainen. Yhtiössä oli alkuvaiheessa mukana myös Jere Karalahti. Ulosottovelkaa on 26 800 euroa, ja suurin velkoja on verottaja. Tammikuun 19. päivän jälkeen Ben-Amorin nimi on poistunut yhtiön vastuuhenkilöistä, eikä yhtiöllä ole tällä hetkellä hallitusta tai toimitusjohtajaa.

Ben-Amorilla on lisäksi henkilökohtaista ulosottovelkaa 68 800 euroa. Maksamatta on jäänyt veroja, elatusapuja, YEL-vakuutusmaksuja sekä yli 10 000 euroa palkkoja yksityiselle henkilölle. Velkoja ei ole saatu perittyä varattomuuden vuoksi.

Riita käräjäoikeudessa

Ben-Amor on vastaajana Helsingin käräjäoikeus käsiteltävässä riita-asiassa, jonka on nostanut MR. JJ-ravintolat.

Yhtiö maksoi 48 450 euroa padelkentästä, tekonurmesta ja golf-puttilavasta Hämeenlinnaan suunniteltua ulkokuntoilupaikkaa varten. Asennuksesta oli sovittu Ben-Amorin hallinnoiman The Park Boys Oy:n kanssa, mutta sitä ei toteutettu.

Ben-Amorin mukaan tarvikkeet jäivät hänelle, koska myyjäyritys oli hänelle velkaa. Käräjäoikeuden mukaan vastausta kanteeseen ei ole saatu määräajassa, eikä istuntopäivää ole vielä määrätty.

Ben-Amor: ”Myös minua on huijattu”

Ben-Amor kiistää rikosepäilyt ja sanoo itse joutuneensa rikoksen uhriksi.

– Käsittääkseni minua ei enää epäillä mistään, sillä myös minua on huijattu. Olen menettänyt kavalluksen myötä noin 100 000 euroa.

– Onneksi poliisi tutkii asiaa ja pian totuus tulee ilmi.

Taloudellisesta tilanteestaan hän toteaa:

– Kun tämä poliisijuttu selviää, kuittaan velkani pois. Ne on helposti maksettavissa.

Ben-Amorin mukaan myös käräjäriita on lähellä sovintoa, mutta asia on edelleen vireillä Helsingin käräjäoikeudessa.

LUE MYÖS: