HIFK purki urheilujohtajansa Janne Pesosen sopimuksen marraskuun 18. päivänä. Sen jälkeen Pesonen on pysytellyt poissa julkisuudesta, mutta nyt, runsaat kolme kuukautta myöhemmin, hän avasi tuntojaan Ilta-Sanomille.

Pesonen ehti toimia HIFK:n urheilujohtajana reilun yhden kauden ajan. Hänen ensimmäinen kautensa toi joukkueelle runkosarjan nelossijan ja loppusijoituksen viidentenä. Kuluvan kauden heikko alku koitui kuitenkin lopulta hänen kohtalokseen.

Pesonen kertoo tienneensä etukäteen, millaiseen tehtävään oli ryhtymässä, mutta kaikkia käänteitä ei voinut ennakoida.

– Kyllähän minä aika lailla tiesin, mihin lähden ja mitä se homma on. Mutta sitten tuli aika paljon yllättäviä muuttujia, joihin ei hirveästi pysty etukäteen vaikuttamaan, Pesonen sanoo IS:lle.

Yksi merkittävimmistä haasteista oli poikkeuksellinen loukkaantumissuma, joka runteli joukkuetta syksyn aikana.

– En muista, että missään olisi ollut puolet jengistä samaan aikaan telakalla.

Tilannetta vaikeutti myös Pesosen oma terveystilanne. Hän oli ennen potkujaan useamman viikon sairauslomalla tulehduspaiseen vuoksi, joka ei parantunut antibiooteilla ja vaati lopulta leikkauksen.

– Kropassa oli sellainen tulehduspaise, joka ei parantunut antibiooteilla ja jouduttiin operoimaan, Pesonen paljastaa.

Toipuminen oli hänen mukaansa raskas.

– Sen takia tuli vähän pidempi huili. Se oli yllättävänkin raju. Ei mikään leikkaus aiemmin ole tuolla tavalla vetänyt sohvan pohjalle.

Kysymykseen siitä, oliko sairastumisella vaikutusta potkuihin, Pesonen ei ota kantaa työnantajansa puolesta.

– Sitä pitää kysyä toisesta suunnasta. Ei ainakaan minun puoleltani ollut.

Puolentoista vuoden mittaiseksi jäänyt pesti jätti Pesosen mukaan myös työn osittain kesken. Hän kokee, ettei ehtinyt täysin näyttää osaamistaan joukkueen rakentamisessa.

– Käytännössä en ehtinyt edes rakentaa täysin omaa joukkuetta. Oli vielä sopimuksia, jotka rullailivat takautuvasti.

Lyhyeksi jäänyt ajanjakso harmittaa.

– Se jäi vähän harmittamaan, etten päässyt sinällään mittaamaan omaa työtäni ja pesti jäi noin lyhyeksi. Mutta uskon, että saimme varmasti hyviä juttuja alulle.

Vaikka yhteistyö HIFK:n kanssa päättyi potkuihin, Pesonen seuraa yhä tarkasti entisen seuransa edesottamuksia ja toivoo sille parempaa jatkoa.

– Tietenkin toivon parasta tutuille ihmisille ja että HIFK:n kelkka tuosta kääntyisi.

LUE MYÖS: