MILANO.

Naisleijonat pääsi lopulta ulos myrskynsilmästä ottelussa Sveitsiä vastaan.

Joukkue on ollut läpi turnauksen otsikoissa aivan vääristä syistä. Ensin puhuttiin noroviruksesta, jonka vuoksi piti jopa siirtää Kanada-ottelu. Sitten tuli ennätyksellinen maaliujous ja viimeisin kohu nousi päävalmentaja Tero Lehterän TikTok-puheista.

Lehterä kun sanoi hävityn Tshekki-pelin jälkeen, että välipäivänä joukkueen pelaajilla on tapana kuvata TikTok-videoita.

Nyt Naisleijonat sai lopulta maalittoman putken katkaistua. Samalla tuli myös näiden olympialaisten ensmmäinen voitto, kun Sveitsi kaatui maalein 3-1.

– Iloinen daamien puolesta, tekivät paljon töitä. Saatiin kolme maalia tänään, olisi voitu saada muutama enemmänkin. Oli hienoa, että saatiin luotua ne maalit mutta saatiin enemmänkin aihioita. Se tarkoittaa, että ollaan oikeilla jäljillä, Lehterä sanoi Sveitsi-pelin jälkeen.

Pian sen jälkeen puhe mixed zonella keskittyi TikTok-puheisiin. Lehterä piti aiheesta pitkän puheenvuoron.

– Toivonkin että kritisoitte enemmän minua kuin joukkuetta, koska he ovat antaneet kaikkensa eivätkä ole pystyneet parempaan, Lehterä sanoi.

– Jos sanon täällä jotain, keksikää niistä jotain ja jättäkää nuo daamit rauhaan, kun eivät he ole oikeasti syyllistyneet mihinkään.

– Haluaisin vastata tähän [TikTok-asiaan]. Me keskusteltiin tästä jo viime viikon lopulla. Tämän voivat daamit ja [Jääkiekkoliiton viestintäjohtaja] Henna [Malmberg] varmistaa. Me käytiin sitä läpi, että tämä on aivan fine, kunhan ajankohta on oikea, niin ottaa niitä kuvia.

– Kyse on siitä, että he brändäävät ja promoavat itseään ja lajiaan. Tästä on tullut myös toive PWHL:ltä, että näin tehdään. Kun se tehdään oikeaan aikaan, oikeaan paikkaan, niin mielestäni se on aivan sama, syövätkö he tuolla päärynöitä sen kymmenen minuuttia ekstraa.

– Me tehdään työt kuitenkin ensin. Meillä on fokus siinä. Mitä he sitten tekevät sen muun ajan, kuten eilen he tekivät niitä kuvia, niin sehän on hieno juttu, että he ansaitsevat ne kannuksensa kun puhutaan, että jonkun ei tarvitse jossain vaiheessa lahjoittaa rahaa.

– Tätä kautta kun he promoavat sitä, he saavat uusia yhteistyökumppaneita, televisiosopimuksen, he saavat rahaa siihen liigaan. Kenenkään ei tarvitse lahjoittaa rahaa oligarkin omista, vaan oikeasti rakennetaan.

– PWHL:n mielestäni omistaa sama kaveri [toim. huom. Mark Walter], joka omistaa [NBA-seura] LA Lakersin ja [MLB-seura] Dodgersin muistaakseni. He tietävät ainakin minua enemmän urheilumarkkinoinnista. En rupea napisemaan vastaan.

– Mielestäni on hienoa, jos tulee se tilanne, että naiset pystyvät tienaamaan tällä rahaa.

– Tämä on urheilijoiden hienoin tapahtuma. Mitä nyt sitten jokainen tekee omalla ajallaan. Meillä on tuolla ylimääräistä jäätä eikä ole ohjelmassa muuta kuin palauttelua kahden pelin jälkeen.

– Käydään ylivoimat läpi ja kuten näitte tänään, varsinkin toinen ylivoima toimi erinomaisesti. Jos minä mainitsen siitä, niin antakaa minulle [kritiikkiä], jos se on väärin mainita.

– Mutta antaisin tässä tapauksessa synninpäästön myös itselleni, koska kysyttiin ”millä joukkueen ilmapiiri säilyy korkealla”. Minä kerroin järjestyksessä, mitä eilen tehtiin: eli ensin otetaan joukkuekuva, sen jälkeen otetaan nämä kuvat ja sen jälkeen tiedätte, että käytiin tyhjään kenttään kuusvitoset, käytiin haut, käytiin mikä sen funktio on, ja ihan kirjaimellisesti nuo ylivoimakuviot. Tänään ainakin ensimmäinen maali tuli ihan puhtaasti siitä.

Lopuksi Lehterä kommentoi vielä alkusarjan kovinta peliä, joka pelattiin samaan aikaan toisessa hallissa. Siinä Yhdysvallat tuhosi Kanadan 5-0.

– Ai?! Ei yllättänyt millään tavalla. Kanadalla on erinomainen joukkue ja erinomaisia pelaajia. Mutta olen koko ajan sanonut, että USA pelaa niin monipuolista jääkiekkoa, Lehterä sanoi.

– Ne mallit, mitä siellä on hyökkäyspelissä heidän ylivoimapelissään, en ole yhdenkään naisjoukkueen, yhdenkään PWHL-joukkueen, yhdenkään kansainvälisen maajoukkueen esittävän niitä malleja. Se on kova joukkue voitettavaksi.

Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila

LUE MYÖS: