Oulun Kärpät tiedotti keskiviikkona tärkeästä jatkosopimuksesta.

Seura on solminut 1+1-vuotisen jatkon kärkihyökkääjiinsä lukeutuvan Eemil Erholtzin, 25, kanssa. Erholtz on iskenyt tämän kauden 46 ottelussa tehot 13+26=39, mikä on miehen yhden kauden piste-ennätys.

– Sydän sanoi, että täällä jatketaan. Olen nauttinut siitä, että saa pelata Kärpissä ja olla Oulussa, mutta tulokset eivät ole olleet sellaisia, mitä halutaan ja odotetaan. Usko on kuitenkin paremmasta huomisesta, Leijonistakin tuttu hyökkääjä perusteli jatkoaan Kärppien kotisivuilla.

– Eemilin jatko on meille erittäin tärkeä. On mahtavaa, että hän haluaa jatkaa seurassa ja uskoo meidän kanssamme Kärppien uuteen nousuun. Hän tuo hyökkäykseemme laatua ja edustaa sitä identiteettiä, jota haluamme rakentaa – nopeutta, työmoraalia ja rohkeutta pelata, urheilujohtaja Kimmo Kapanen kommentoi.

Täksi kaudeksi Ässistä kasvattajaseuraansa palannut Erholtz kuului Leijonien MM-kisajoukkueeseen viime keväänä Tukholmassa pelatuissa kisoissa.

LUE MYÖS: