Oscar Hemming: uusi joukkue!
Huippulupaava suomalaishyökkääjä Oscar Hemming, 17, on jatkamassa uraansa Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa.
Yhdysvaltalainen toimittaja Anthony Smith kertoo X:ssä, että Hemming on tehnyt sitoumuksen Boston College -joukkueen kanssa. Hänen on määrä liittyä joukkueeseen lukukauden jälkimmäisellä puoliskolla, joka käynnistyy 28. joulukuuta.
Tällä kaudella Hemming ei ole pelannut virallisia otteluita ajautuessaan riitoihin kasvattajaseuransa Kiekko-Espoon kanssa. Alaikäinen pelaaja purki vanhempiensa tukemana sopimuksensa espoolaisseuran kanssa ja siirtyi kauden aluksi Kanadan OHL-junioriliigaan Kitchener Rangersiin. Kiekko-Espoo katsoi sopimuksen purkamisen tapahtuneen vastoin sääntöjä ja esti Hemmingiä pelaamasta muualla.
Hemming siirtyi lokakuussa Kanadan juniorisarja BCHL:ään Sherwood Park Crusadersiin. Koska BCHL ei ole Kansainvälisen Jääkiekkoliiton (IIHF) alainen sarja, hyökkääjälupausta uhkasi pahimmillaan jopa usean vuoden pelikielto, jos hän olisi pelannut siellä ilman lupaa.
Syksyn aikana Kiekko-Espoo ja Hemming ovat käyneet oikeudellista kiistaa siitä, oliko sopimuksen purkaminen laillinen. Vaikka sopimus purettiin, pelaajaoikeudet ovat edelleen Kiekko-Espoolla.
Viime kaudella Hemming edusti Kiekko-Espoon U18- ja U20-joukkueita. U18 SM-sarjassa hän iski 31 ottelussa tehot 35+28=63, ja U20 SM-sarjassa syntyi 18 pelissä pisteet 2+8=10.
Hemmingiä pidetään yhtenä Suomen lupaavimmista nuorista hyökkääjistä, ja joidenkin arvioiden mukaan hänellä on mahdollisuudet nousta jopa NHL-varauksen ensimmäiselle kierrokselle. Hänen isoveljensä Emil Hemming varattiin Dallas Starsiin ensimmäisellä kierroksella (29.) kesän 2024 NHL-draftissa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-seura pisti tuulemaan – yli 1600 ottelun edestä kokemusta vapaille markkinoille!
- Jarmo Kekäläiselle jäi luu käteen: NHL-supertähti sanoi ”kiitos ei”
- Colorado hankki keskushyökkääjän NHL:ssä – haaviin kokenut Stanley Cup -voittaja
- Nimet paperissa – Antti Saarelan ensi kauden Liiga-seura selvisi!
- Tapparalle kylmä suihku – valitus hylätty
- Kimanttia: Antti Mäkinen teki brutaalin paljastuksen Patrik Laineen tilanteesta
- Liigan kohupäätös kerää kritiikkiä! Antti Tyrväinen: ”Puuhastelua”
- Urheilucastilta hurja väite: HIFK:n urheilupomoksi hakenut todellinen yllätysnimi!
- IL: Liigan parhaalle tuomarille monoa: ”Ei asiaa muuten perusteltu”
- Edmonton sai viimein floppihyökkääjänsä kaupatuksi!
- PP: Tappara valmistelee siirtorajapäivän isointa pommia!
- Semir Ben-Amor pidätettiin – ex-kohupelaaja kommentoi rajua rikosepäilyä Seiskalle
- Jarmo Kekäläinen rysäytti siirtopommin – NHL-supertähti matkalla Buffaloon!
- Petr Kodytek: uusi seura!
- Se oli siinä – Florida Panthers heitti hanskat tiskiin, supertähti kaupan!
- Lähde: Jarmo Kekäläinen iski pöytään järisyttävän tarjouksen – Konsta Helenius osana jättitreidiä
- Karri Kivi MTV:llä: tässä Tapparan ykköshaastaja kevääseen: ”Ihanteellinen moodi”
- Paljastus: Matias Maccelli NHL-huippuseuran kiikarissa – Toronto torppasi siirron
- Eeli Tolvanen NHL:n siirtospekulaatioissa – nyt kajahti iso uutinen
- JYP iski tiskiin uuden hyökkääjähankinnan – kiinnitti Mestiksen tehomiehen
