KalPa on kertonut joukkueen loukkaantumistilanteesta.

Positiivinen uutinen on, että joukkueen tähtipelaaja ja kapteeni Jaakko Rissanen ei joudu olemaan enää pitkään sivussa. KalPan arvion mukaan Rissanen palaa lähipäivinä tositoimiin.

Rissanen loukkaantui viikko sitten HPK-ottelussa ja on jättänyt sen jälkeen väliin kaksi Liiga-ottelua ja yhden CHL-ottelun. Rissanen ei ole myöskään kokoonpanossa tänään torstaina Sportia vastaan.

Rissanen on mättänyt tämän kauden 21 otteluun tehopisteet 10+14=24. Hän on KalPan toiseksi paras pistemies ja koko Liigan pistepörssin kahdeksas.

KalPan puolustaja Lasse Lappalainen on pudonnut sairastuvalle sitten joukkueen edellisottelun, mutta arvion mukaan hänkin palaa tositoimiin lähipäivinä. Kaksi viime ottelua sivussa ollut puolustaja August Tornberg palaa 1-2 viikon kuluttua, kun taas koko alkukauden sivussa ollut Ville Ruotsalainen on pelikunnossa vuodenvaihteen tienoilla.

LUE MYÖS