TPS-lupaus Aatos Koivun nimi pyörii yhä aktiivisesti siirtohuhuissa.

Urheilucastin juontaja Esko Seppänen kirjoitti viime viikolla Instagramissa, että 19-vuotiaan hyökkääjän kintereillä on ainakin kaksi seuraa.

– Vaasan Sport on liittynyt UC:n lähteiden mukaan ”erittäin tiukalla tavalla” Aatos Koivu -jahtiin. Eli nyt hänelle löytyy kiinnostusta sekä Sportista että HPK:sta.

– Shedden ja Koivu olivat kova kombo jo Halifaxissa 2008. UC:n lähteet pitävät Koivun lähtöä ainoastaan ajan kysymyksenä, Seppänen väitti kirjoituksessaan.

Kuluvalla kaudella Koivu on pelannut TPS:ssä 18 ottelua, joissa hyökkääjä on summannut kuusi (2+4) tehopistettä.

Liiga-kauden alla Koivu kävi antamassa näyttöjä myös Montreal Canadiensille. NHL-seura on varannut suomalaishyökkääjän itselleen kesällä 2024.

LUE MYÖS: