HIFK ja JYP ottivat toisistaan mittaa Helsingin jäähallissa. JYP voitti 4–1.

Viime vuosiin nähden ottelun asetelma oli erikoinen. JYP oli aiemmin totuttu näkemään sarjan häntäpäässä. Nyt siellä on ollut koko kauden HIFK, kun taas JYPin alkukausi on ollut vahva.

JYPin päävalmentaja Petri Matikainen kommentoi pelin jälkeen ottelun lähtökohtaa.

– Oli aika vaikea asetelma. Mulla on rispekti HIFK:ta kohtaan ja tämä on aina vaikea paikka pelata, hän sanoi.

Hyvin oli JYP onnistunut valmistautumisessa. Peli alkoi sen vyörytyksellä.

– Joukkue tuli todella hyvin sisään. Saimme meidän koko viisikon liikkeelle ja vahvasti rinta rottingilla töihin. Saimme siitä palkinnon.

Toisen erän alussa JYP johti jo 4–0.

– Puoleen väliin peliä oltiin hyvin mukana. Sitten vähän löpsähti, Matikainen sanoi.

Matikainen teki vastikään yhdessä muun valmennusryhmän kanssa jatkosopimuksen JYPiin.

– Mä niin tykkään noista jätkistä. Siellä on sellaisia elementtejä, että he haluavat eteenpäin urallaan. Siellä on nuoria ja myös todella hyviä vanhempia pelaajia. En halunnut lähteä kesken pois. Ajattelin aluksi, että mennään vuosi kerrallaan, mutta nyt tuli sellainen mieli, että halusin jäädä, Matikainen kertoi jatkosopimukseen johtaneista syistä.

Hän myös kehui JYPin organisaatiota.

– Koko organisaatio on toiminut hyvin, urheilujohtajasta lähtien. 

– Halusin jättää jonkinlaisen jäljen tänne. Enkä vain minä vaan koko valmennustiimi. Että saataisiin tämä JYP eteenpäin.

Ja eteenpäin on JYP mennyt ja lujaa. Se on sarjan kakkosena. Kokeneella valmentajalla pysyy kuitenkin jalat maassa.

– Alkuvaiheessa ollaan vasta. Ei tässä kannata ruveta mitään pilvilinnoja rakentelemaan. Pitkä on kausi. Oikeassa suunnassa kuitenkin ollaan.

Samaan aikaan, kun JYP tekee uutta nousuaan, suomalaisessa jääkiekkoilussa liikkuvat mannerlaatat. Liigan sarjajärjestelmää ollaan uudistamassa rajulla kädellä, ja onpa pöydällä jopa sellainen skenaario, että osa seuroista irtautuu koko Liigasta.

JYPin päävalmentaja Matikainen ei ole asialle antanut erityistä huomiota.

– No mä en ole ainakaan sanonut asiasta sanallakaan (pelaajille). Kun ei niistä tiedä mitään, on parempi keskittyä omiin hommiin, kokenut valmentaja tokaisi.

Uutisvyöry asian ympärillä on toki myös Matikaisen saavuttanut.

– Olen tietysti lukenut asiasta, mutta ei mulla ole oikeen mitään kommentoitavaa siihen, kun faktatietoa ei ole.

– Kyllä ne johtajat sitten kertovat, miten tässä toimitaan jatkossa, hän sanoi.


LUE MYÖS: