SM-liigan jakautuminen ja mahdollinen hajoaminen ovat olleet maanantaina kotimaisen jääkiekon kuumin puheenaihe. Tapparan entisen puheenjohtajan Heikki Penttilän yritys Causabon Oy ajaa Suomeen uutta jääkiekon ammattilaissarjaa.

Uusi sarja olisi kaksiportainen. A- ja B-sarjoissa pelaisi kummassakin noin 10-12 joukkuetta.

SuomiKiekko haastatteli Mestis-seurojen johtohenkilöitä ja kysyi heidän ajatuksiaan Causaban Oy:n hankkeesta. Haastattelussa olivat TUTO Hockeyn hallituksen puheenjohtaja Tuomas Haanpää, Joensuun Kiekko-Poikien omistaja ja hallituksen jäsen Jaakko Lipponen sekä Kiekko-Vantaan hallituksen puheenjohtaja Anssi Aura, joka toimii myös Sarjaseurat ry:n, eli Mestiksen, puheenjohtajana.

Joensuussa ja Turussa ei yllätytty Causabo Oy:n ulostulosta.

– Ei ollut yllätys. Tästä on jo pitkään kuiskittu kulisseissa ja lehdistössäkin kirjoitettu, TUTO Hockeyn Haanpää kommentoi.

Kiekko-Vantaata ja TUTOa ei ole suoraan lähestytty uuden potentiaalisen kiekkosarjan suunnalta. Turkulaisseuraa tosin kiinnostaa osallistua kaikkiin pöytiin, missä suomalaisen jääkiekon tulevaisuudesta päätetään. Joensuun Kiekko-Poikiin taas on oltu suoraan yhteydessä.

– Onhan noita keskusteluita jo käyty viimeisen vuoden aikana, useampaankin kertaan. Ehdottomasti Kiekko-Poikia kiinnostaa, Lipponen sanoo suoraan.

Turussa ja Joensuussa Causabon Oy:n aikeisiin ja uuteen suomalaiseen ammattilaissarjaa kohtaan suhtauduttiin positiivisesti.

– Kaikkiin yrityksiin kehittää suomalaista jääkiekkojärjestelmää suhtaudumme positiivisesti, TUTO Hockeyn Haanpää sanoo ja huomauttaa, että nykyjärjestelmää on yritetty kehittää kaksikymmentä vuotta saamatta mitään aikaan.

– Hyvillä mielin tollainen uudistusasia otetaan vastaan. Toivottavasti se oikeasti tapahtuu. Sitä suomikiekko tarvitsee: hyvät kilpailulliset sarjat, mihin voi nousta ja mistä voi tippua. Viisaammat saa sitten päättää, mitkä ne joukkuemäärät ovat, arvioi Kiekko-Poikien Lipponen.

– Ruotsissahan tätä on jo monta vuotta nähty, miten homma toimii. Vaikka jonain vuonna tiputaan, niin seuraavana vuonna voidaan panostaa enemmän ja tavoitella nousua. Seurat voivat hyvin ja hallit ovat täynnä porukkaa. Se on meille seuroille tärkeää. Täällä on ollut kahdesti tänä syksynä jo 3300 katsojaa, mikä taitaa olla enemmän kuin joillain Liiga-paikkakunnillakin.

Joensuussa tähtäin on tulevaisuudessa korkealla.

– Ollaan sanottu jo ajat sitten, että kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat kuin Mestis. Meillä on uusi hieno areena, kasvava organisaatio, talousalueena Joensuu on montaa Liiga-paikkakuntaa suurempi ja meillä on kasvava yhteistyökumppaneiden verkosto, Lipponen sanoo.

Keväällä 2025 karsintasarjassa kohtasivat Pelicans ja Jokerit. Ottelusarja päättyi Pelicansin eduksi otteluvoitoin 4-1. Kuva: All Over Press

Vantaalla suhtautuminen uutta sarjaa kohtaan oli ainakin vielä tässä vaiheessa varauksellisempaa.

– Odotan Liigan yhtiökokouksen päätöksiä. Ylimmän sarjatason muutokset vaikuttavat myös Mestis-seuroihin ja reagoimme, yhdessä Suomen Jääkiekkoliiton kanssa, esitettyyn malliin sen jälkeen, kommentoi Aura sähköpostitse.

Entä olisiko Kiekko-Vantaa itse kiinnostunut lähtemään uuteen kaksiportaiseen sarjaan mukaan?

– Kiekko-Vantaa seuraa tarkasti Liigan yhtiökokouksen lopputulosta ja tekee sen tiedon pohjalta ratkaisunsa. Olemme alunperin ilmoittaneet julkisesti, että meillä on Visio pelata Liigassa 2030 mennessä, Aura vastaa.

Liiga-karsinnat eivät lämmitä

Nykyinen sarjajärjestelmä Liiga-karsintoineen ei Mestis-seuroille riitä. Portti Liigaan on auki vain näennäisesti.

– Samaan aikaan sanotaan, että seuran pitäisi olla taloudellisesti kestävällä pohjalla, mutta nouseminen vaatisi helvetinmoista taloudellista riskiä, Haanpää sanoo.

Samoilla linjoilla on myös Lipponen. Pelkkä mahdollisuus nousta Liigaan vaatisi valtavaa taloudellista riskinottoa. Muutosta kaipaa myös Kiekko-Vantaan ja Mestiksen puheenjohtaja Aura.

– Jääkiekon sarjajärjestelmä on ollut uudistuksen tarpeessa jo pitkään. Odotan Liigan yhtiökokousta, jossa on mahdollisuus tehdä koko Suomen jääkiekkokenttää parantavia muutoksia. Mestiksen puolesta toivon, että sarjojen välillä nouseminen ja putoaminen on mahdollista. Keskeistä uudistuksessa on, että syntyy selkeä näkymä minkälainen sarjajärjestelmä tulevaisuudessa on. Tämä luo mahdollisuuden sekä Mestis- että Liiga-joukkueille varautua tai/ja valmistautua odotettuun muutokseen, Aura kommentoi.

TUTO Hockey, Joensuun Kiekko-Pojat sekä Kiekko-Vantaa ovat kaikki kertoneet tavoittelevansa tulevaisuudessa paikkaa pääsarjassa kuten on myös Helsingin Jokerit, joka on mediatietojen mukaan ollut mukana tukemassa uutta sarjaa.

LUE MYÖS