JYPiltä jättimäinen sopimusuutinen!
JYP on solminut ensi kauden kattavat jatkosopimukset päävalmentaja Petri Matikaisen sekä apuvalmentaja Santeri Heiskasen kanssa.
Lisäksi jatkosopimuksen solmi fysiikkavalmentaja Ville-Veikko Pohjanvirta. Valmennusryhmän Valtteri Salon sekä Tomi Pettisen sopimukset ovat myös voimassa ensi kauden.
Matikainen, 58, luotsaa ensimmäistä kauttaan JYPiä. Joukkue on sarjataulukossa neljäntenä kerättyään 14 ottelusta 28 pistettä.
– Enhän minä edes voinut miettiä muuta kuin jatkoa. Olen vakuuttunut meidän pelaajien asenteeseen ja nälkään kehittyä. Haluan olla auttamassa meidän jätkiä eteenpäin, Matikainen kertoo JYPin tiedotteessa.
– Olemme saaneet vahvistuksen, että keväällä Petun johdolla aloittamamme muutostyö on menossa oikeaan suuntaan. Joukkueen arjen toiminta näkyy jo nyt peleissä identiteettinä, JYPin urheilutoimenjohtaja Simo Mälkiä sanoo.
– Petu on kokenut ammattimies, jonka kanssa on ollut luontaista toimia. On ollut hienoa nähdä millainen himo, halu ja polte hänellä on edelleen jääkiekkoa ja JYPiä kohtaan, Mälkiä kehuu.
Matikainen on valmentanut Liigassa aiemmin Bluesia, HIFK:ta, Pelicansia ja viime kauden lopulla hetken aikaa Kärppiä. Lisäksi hän on toiminut päävalmentajana KHL:ssä, Sveitsissä ja Itävallassa. Matikainen on työskennellyt myös Leijonien apuvalmentajana.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: Nämä viisi NHL-seuraa yrittivät napata Quinn Hughesin itselleen
- Lukko antoi Ässille ruman löylytyksen – heitti vielä lisää löylyä somessa
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!
- Leijonien EHT-urakka jatkuu – tässä kentälliset Ruotsi-otteluun
- Tältä näyttää Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä – tähtihyökkääjä ei ole mukana
- NHL:stä surkeita uutisia – tähtipuolustaja pitkään sivussa
- Kärpistä lähtenyt ex-NHL-vahti: uusi seura selvillä!
- NHL:ssä neljän pelaajan jättikauppa – supertähti Quinn Hughes treidattiin!
- Pittsburgh Penguins teki rajun ratkaisun: Entinen NHL-tehopuolustaja pihalle
- Paljastus: Aatu Räty oltiin lähellä vaihtaa NHL-tehomieheen – seura torppasi siirron
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa
