Tappara jäädyttää seuralegendansa pelinumeron: ”Yksi suomalaisen jääkiekkohistorian suurista nimistä”
Tappara jäädyttää seuraa vuosina 2013-2023 edustaneen seuralegenda Kristian Kuuselan pelinumeron 71. Kuuselan paita nousee Nokia Arenan kattoon 15. marraskuuta Pelicansia vastaan pelattavassa ottelussa.
Kuusela, 42, pelasi Tapparassa kymmenen kautta voittaen seurassa neljä Suomen mestaruutta ja yhden CHL-mestaruuden. Kuuselasta tulee Tapparan seurahistorian kahdeksas pelaaja, jonka numero jäädytetään.
– Kristian Kuusela on yksi suomalaisen jääkiekkohistorian suurista nimistä ja Tapparan seurahistorian kirkkaimpia tähtiä. Hänen uransa kertoo poikkeuksellisesta sitoutumisesta, taidosta ja voittamisen kulttuurista – ominaisuuksista, jotka ovat olleet aina Tapparan menestyksen kulmakiviä, Tapparan toimitusjohtaja Mika Aro kertoo seuran tiedotteessa.
Kuusela löi luistimet naulaan vuonna 2023. Hän on toiminut sen jälkeen valmentajana Tapparan juniorijoukkueissa. Tällä hetkellä hän toimii seuran U20-joukkueen apuvalmentajana.
Liigassa Kuusela pelasi kaikkiaan 1 107 runkosarjaottelua (280+458=738) sekä 193 pudotuspeliä (47+74=121). Hän edusti myös Ässiä, Kärppiä ja Bluesia. Kuusela voitti myös Kärpissä yhden Suomen mestaruuden.
Kuusela voitti Leijonissa MM-kultaa keväällä 2019. Ruotsissa hän oli voittamassa mestaruutta vuonna 2007. Kuusela pelasi lisäksi yhdellä kaudella KHL:ssä.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liiga-provot: Ilveksessä puntti tutisee taas
- Niclas Westerholm: maisema vaihtuu
- KooKoo: jättiuutinen!
- Kaksi suomalaishyökkääjää iski ensimmäisen maalinsa NHL:ssä!
- NHL:ssä rysähti päävalmentajapotkut – John Tortorella tilalle!
- Aleksander Barkov: se oli siinä
- IIHF: jättiuutinen!
- IL: Jussi Ahokas teki jymypaljastuksen NHL:ään liittyen
- Yksi suuri nimi on poissa – Leijonien entinen huippupuolustaja on kuollut
- Sport vahvistuu! IS: Haaviin Pikkuleijonien luottomies sekä ruotsalaislupaus
- Urheilucast: Tappara teki kovan ryöstön Raimo Helmisen SaiPasta!
- Urheilucast: Jokerit teki kaappauksen Tapparasta – haaviin mestarihyökkääjä!
- Urheilucast: Tappara-pomo lensi Pohjois-Amerikkaan – tähtäimessä kova hankinta!
- Lehti: Tappara on naaraamassa hirmuvahvistuksen?
- IL: Tässä Anrei Hakulisen ensi kauden seura!
- Urheilucast: TPS painoi järisyttävät sopimukset pöytään – Aatos Koivun osoite selvisi
- Urheilucast: Ei pelkästään Harri Pesonen – JYP hieroo myös toista siirtopommia!
- Nyt jysähti – IS: Harri Pesonen palaa Liigaan!
- Urheilucast: Leijonilta uskomaton ilmoitus Liigan supertähdelle – ”Pelkuruutta”
- Aleksander Barkov: se oli siinä