NHL-supertähden loukkaantumisesta uutta tietoa: ”Tuskin pelaan enää”
Vegas Golden Knights tiedotti viime viikolla tähtipuolustajansa Alex Pietrangelon jättävän ainakin tulevan NHL-kauden väliin useita leikkauksia vaativan vamman vuoksi.
Nyt kaksinkertaisen Stanley Cup -voittajan tilanteesta on saatu uutta tietoa. Puolustaja myöntää suoraan uran jatkamisen olevan käytännössä mahdotonta.
– Tutkittuani eri vaihtoehtoja lääkärien sekä perheeni kanssa, minua on neuvottu jättämään jääkiekon pelaamisen nähdäkseni, palautuuko kroppani vielä kuntoon, jossa voisin elää normaalia elämää ilman ongelmia.
– Tämä päätös on vaikea niellä niiden 17 vuoden jälkeen, jotka olen nauttia mahtavasta yhteishengestä pelikaverieni kanssa. Mahdollisuus sille, että kroppani palautuisi takaisin pelikuntoon on pieni. Tiedän päätöksen olevan oikea itseni ja perheeni kannalta, tähtipuolustaja vihjaa uransa päättymisellä.
Golden Knightsin GM Kelly McCrimmonin mukaan Pietrangelon jääminen pois 4 Nations -turnauksessa ei auttanut miehen kuntoutumisessa.
– Toivoimme tauon mahdollistavan hoidon antamisen ja palautumisen, mutta sen sijaan tutkimuksissa paljastui uusia seikkoja, jotka eivät enää mahdollista pelaamisen jatkamista. Alex on antanut pelille kaikkensa. Hän on pelannut valtavista haasteista huolimatta yrittäessään voittaa jälleen yhden mestaruuden Vegasissa, seurapomo kiittelee.
Pietrangelo on pelannut urallaan 1087 NHL:n runkosarjapeliä ja tehnyt niissä 637 pistettä. Kanadalaisen palkintokaapista löytyy lisäksi olympiakulta, World Cupin mestaruus sekä alle 20-vuotiaiden MM-kulta.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Olli Määttä hurjassa iskussa NHL-siirron jälkeen! Taas tuli tulosta
- Saku Koivun 31 vuotta vanha Liiga-ennätys romukoppaan
- Liigan päätöskierroksella jättipanokset – nämä sijat ratkaistaan tiistaina
- HIFK pamautti jättiuutisen – kultakypärälle jatkosopimus
- Juhamatti Aaltoselta rajua kritiikkiä Kärpistä – lataa suorat sanat MTV:lle: ”Kyse on…”
- Sveitsiläisseura aloitti kevätsiivouksen – suomalaislegendalle tyly ilmoitus
- Mikkelin Jukurit röyhkeänä: härski temppu toistuu
- Jokerifanien boikotti päätökseen – välieräsarja käänsi päät
- Auston Matthewsin agentti tylyttää NHL:n kurinpitoa: ”Olen pettynyt ja järkyttynyt”
- NHL:ssä jysähti pitkä pelikielto! Tarkoittaa valtavia tulonmenetyksiä
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- SS: Joonas Lyytinen palaa Liigaan!
- IL: Kulisseissa muhii jättiyllätys – Liigaan uusi seura?
- Jani Mäkelä otti kantaa Veli-Matti Savinaisen ratkaisuun: ”Yksi mies löytyi”