TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
TPS on tehnyt yhden Liiga-kesän kovimmista pelaajahankinnoista.
Turkulaisseura tiedotti maanantaina solmineensa vuoden mittaisen sopimuksen Sveitsin liigassa SCL Tigersia viimeiset neljä kautta pelanneen Aleksi Saarelan, 28, kanssa. Saarela palaa Sveitsistä Suomeen armeijan vuoksi.
– Totta kai kun armeija tulee vastaan, se suoritetaan – ja suoritetaan kunnialla. Isänmaan puolustusvelvollisuudet hoidetaan ylpeydellä. Ja vaikka toisaalta oli haikea lähteä Sveitsistä, niin todella innostuneena tulen takaisin Liigaan ja nyt Tepsiin. Söden (päävalmentaja Toni Söderholm) kanssa ehdin juttelemaan heti, kun tämä varmistui.
– Söde soitti saman tien ja juteltiin pitkä puhelu siitä, mitä Tepsin uusi tuleminen pitää sisällään, ja Mikko Koivu soitti vielä sen jälkeen. Se sopi kuin nenä päähän – oma ideologia siitä, miten jääkiekkoa pitäisi pelata, ja mitä Tepsi haluaa. Oli kyllä heti tosi innostunut fiilis asiasta, Saarela kertoo TPS:n tiedotteessa.
TPS:n urheilujohtaja Mika Suoraniemi näkee sopimuksen merkittävänä hauiksennäyttönä Turun suunnasta.
– Harvoin on mahdollisuus saada Liigaan näin laadukas kotimainen huippupelaaja parhaassa iässään. Aleksi tuo joukkueeseemme dynaamista luistelua, pelirohkeutta ja vahvaa kansainvälistä kokemusta. Hän on todella monipuolinen huippuhyökkääjä, joka yhdistää nopeuden, viimeistelytaidon ja kilpailullisuuden. Hän tuo kentälle vaatimustasoa, kovuutta ja esimerkillistä asennetta. Hankimme hänet pelaamaan joukkueen kärki keskushyökkääjänä ja on aivan mahtavaa saada hänen kaltaisensa pelaaja tänne Turkuun, Suoraniemi kertoo.
Päävalmentaja Söderholm on samoilla linjoilla.
– Aleksi on pelin moottori – hän pelaa kulmahampaat esillä jokaisessa vaihdossa. Hän on dynaaminen pelaaja, joka auttaa meitä kaikissa pelitilanteissa ja haluaa ratkaista pelejä – häntä on erittäin vaikea pelata vastaan. Tällaiset pelaajat ovat harvoin saatavilla, ja siksi tämä oli meille selkeä prioriteetti, Söderholm toteaa.
Saarelan päätyminen TPS:ään on lopulta pienimuotoinen yllätys, sillä hyökkääjää oltiin viemässä useissa huhuissa takaisin Rauman Lukon paitaan.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Leijonille loistavia uutisia! MM-leiriryhmään kolme NHL-vahvistusta
- IL: Puraiseeko NHL-peikko Jokereita? Hirmuvahvistus kiinnostaa taalajäillä
- Jukurit julkaisi viisi uutta pelaajasopimusta – ja lisää on tulossa!
- Toimittaja: JYPistä lähtenyt hyökkääjä siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Patrick Kanen NHL-sopimus päättyi – näin konkari puhui uransa jatkosta
- Ahti Oksanen: ensi kauden osoite selvillä
- Leijonille huonoja uutisia NHL:stä – kultaleijona ei lähde kisoihin
- Kanada saa huippuvahvistuksen MM-kisoihin – kolme tähtinimeä kieltäytyi kutsusta
- Kanada saa hurjia NHL-vahvistuksia MM-kisoihin – ainakin neljä kovaa nimeä mukana
- Omistajat saivat tarpeekseen: NHL:n ruotsalaispomolle kenkää!
- IL: TPS jysäytti kerralla kolme hirmuhankintaa!
- Lehtiväite: Jukurit valmistelee hirmukaappausta hyökkäykseen!
- Urheilucast: Markus Nutivaaraa tuodaan takaisin Liigaan – ei kuitenkaan Kärppiin
- Karmea uutinen: KalPan entisen pistetykin jalka amputoitiin
- Lähde: Lars Bryggmanin TPS-siirto vaarassa – toinen seura tulossa väliin?
- NHL-siirto muhii – IL: Jesse Puljujärvestä iso paljastus
- Urheilucast: Jukka Jalonen sai todellisen yllätyspestin Suomesta!
- Lehti: TPS valmistelee jättikaappausta – tähtihyökkääjää odottaa rahakas tarjous!
- Urheilucast: HIFK virittelee nimekästä kaappausta toisesta Liiga-seurasta!
- Hurja paljastus: Liiga-seura siirtomarkkinoiden jättivonkaleen perässä!