Lukko on kiittänyt kahdeksaa pelaajaa, jotka eivät jatka seurassa enää ensi kaudella.

Lähtijöiden joukossa ovat molemmat viime kauden maalivahdit: John Lethemon ja Joni Ortio. Lethemon pelasi menneellä kaudella 42 runkosarjaottelua torjuntaprosentilla 89,4 sekä neljä pudotuspeliä torjuntaprosentilla 88,5. Ortio siirtyi kesken kauden Ässistä Lukkoon, jossa hän sai tililleen 14 runkosarjaottelua torjuntaprosentilla 87,9 sekä seitsemän pudotuspeliä torjuntaprosentilla 89,2.

Lukolta kiitokset saivat myös Niklas Ylitalo, Linus Nyman, Harri Kainulainen, Patrick Khodorenko, Karson Kuhlman ja Kim Nousiainen. Heistä neljän miehen uudet osoitteet ovat jo tiedossa: Ylitalo jatkaa uraansa TPS:ssä, Kainulainen HPK:ssa, Nousiainen KooKoossa ja Nyman IK Oskarshamnissa Ruotsissa.

Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt kertoi aiemmin tällä viikolla MTV Urheilulle, että Khodorenko ja Kuhlman tavoittelevat ensi kaudeksi NHL-sopimusta.

LUE MYÖS