Liigassa sensaatiomaisesti hopeaa voittanut SaiPa julkisti tiistaina kaksi uutta hyökkääjähankintaa.

Lappeenrantalaiset ovat kiinnittäneet JYPissä tällä kaudella pelanneen Patrik Siikasen, 25, kaksivuotisella sopimuksella. Myös Jokereissa tehoja Mestiksessä iskenyt Emil Kuusla, 20, liittyy joukkueeseen. Kuuslan sopimus on yksivuotinen.

Siikanen on kiekkoillut JYPin organisaatiossa kuuden kauden ajan. Päättyneellä kaudella monipuolinen 186-senttinen hyökkääjä iski 35 runkosarjapelissä tehot 10+7=17.

Kuusla pelasi päättyneellä Mestis-kaudella 21 runkosarjapeliä tehoin 6+11=17. Pudotuspelien saldo oli 12 ottelua tehoin 2+3=5.

– Emil tuo varmasti joukkueeseemme hyvän, energisen lisän. Hän on kehittynyt hyvin viime vuosina ja uskon, että hänellä on paljon potentiaalia lunastettavanaan Liiga-tasolla, SaiPan urheilujohtaja Harri Aho kommentoi seuran tiedotteessa 175-senttisen laiturin hankintaa.

LUE MYÖS: