KooKoo vahvisti maalivahtiosastoaan – tuore Suomen mestari haaviin: ”Kovat tavoitteet ponnistaa urallaan ylöspäin”
KooKoo on solminut yksivuotisen sopimuksen maalivahti Juha Jatkolan kanssa.
Jatkola, 22, on KalPan kasvatti. Hän on edustanut seuraa valtaosan urastaan ja Liigan puolella hän on pelannut säännöllisesti kolmen kauden verran. Jatkola voitti viime kaudella seurassa Suomen mestaruuden pelaten 28 runkosarjaottelua torjuntaprosentilla 88,6 sekä kaksi pudotuspeliä torjuntaprosentilla 91,7.
– Rekrytointivaiheessa lähdimme kartoittamaan maalivahtia, jolla on jo kokemusta Liiga-peleistä, ja jolla on kovat tavoitteet ponnistaa urallaan ylöspäin. Lisäksi etsimme maalivahtia, jolla on kova vimma kilpailla ja elää huippu-urheilijan arkea, KooKoon maalivahtivalmentaja ja joukkueenjohtaja Jarkko Rissanen kommentoi seuran tiedotteessa.
– Olen saanut valmentaa Juhaa hänen juniorivuosinaan, ja hän kolkutti Liigan ovia jo varhaisessa vaiheessa, jolloin huomasin hänen kilpailuviettinsä olevan kova. Juhalla on hyvät ominaisuudet pelata modernia maalivahtipeliä, joista liikkuminen ja reaktio-ominaisuudet ovat kovimmat vahvuudet, Rissanen jatkaa.
Jatkola on pelannut Liiga-urallaan kaikkiaan 109 runkosarjaottelua ja viisi pudotuspeliä. KalPan lisäksi hän on pelannut lainalla Kärpissä kaksi ottelua. Jatkola voitti Nuorissa Leijonissa MM-hopeaa vuonna 2022 ja hän on debytoinut myös Leijonissa EHT:llä.
– Arvoa meille tuo myös se, että hän on saanut olla voittavissa joukkueissa mukana niin seuratasolla kuin maajoukkueessakin. Kokemansa pohjalta hän tuo vaatimustasoa meidän arkeemme.
– Juhan sopimuksen myötä saamme Kakelle (Eetu Randelin) hyvän kilpakumppanin, jonka seurauksena kumpikin vaatii toiseltaan kovaa työntekoa. Maalivahdeissa meillä on nuoruutta ja nälkää, sekä kova vietti menestyä ja mennä eteenpäin, Rissanen päättää.
Nashville Predators varasi Jatkolan NHL:ään 4. kierroksella (#121) kesällä 2023.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Uutispommi: Jarmo Kekäläisestä NHL-seuran uusi GM!
- Ruotsin NHL-tähti rikkoi sääntöjä – hyllytys!
- ESPN: NHL-seura hieroo jymykauppaa – kahden tähtipelaajan nimet nostettu pöydälle
- Kiekko-Espoolle paha menetys – ulkomaalaisvahvistus pitkään sivussa
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Liigaan tähyävä seura: huippuvahvistus!
- U20 SM-sarjan pistepörssiä dominoiva huippulupaus: Liiga-sopimus
- Doug Shedden sai uuden valmennuspestin!
- AL: Juha Metsolan ensi kauden osoite selvillä!
- Jukka Jalonen MTV:lle: Täällä haluaisi valmentaa seuraavaksi
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Danick Martel löysi uuden joukkueen!
- Kilpavarustelu kiihtyy Mestiksessä – Joensuun Kiekko-Pojilta iso paljastus
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!