Jukka Jaloselta suorat sanat Leijonien kohtaamisesta: ”Perverssiä”
MILANO.
Suomen ja Italian välisestä olympialaisten jääkiekko-ottelusta ei jäänyt kovin paljon kerrottavaa.
Leijonat takoi taululle häkellyttävät 11-0-lukemat.
Ottelun jälkeen Italian nykyinen ja Leijonien entinen päävalmentaja Jukka Jalonen puhui hyvin avoimesti pelistä.
– Mitkä ne nyt voisivat olla tuollaisesta pelistä. Meillä oli takki tyhjä. Kolmas peli neljään päivään. Näin hyviä joukkueita vastaan ei meillä vaan fysiikka enää riittänyt. Oli kyllä sen verran tahmeeta menoa luistelun osalta. Muutenkin se on haaste huippujoukkueita vastaan, Jalonen sanoi.
Tajusitko sen saman tien, kun peli alkoi?
– Kyllä sen huomasi muutaman vaihdon aikana, että hohhoijaa, tuntui että joku pelaaja oli kuin olisi kolmannen erän viimeiset hetket, vaikka pelattiin vasta ekaa tai tokaa vaihtoa. Ei vaan koipi liikkunut. Ja jos ei koipi liiku tässä lajissa, siitä ei tule yhtään mitään.
– Oletin, että tänäänkin olisi jaksettu, mutta ei vaan jaksettu. Siinä tulee henkinenkin romahdus, kun menee nopeasti pari maalia omiin.
– Suomikin – vaikka oli vain Italia vastassa – pelasi tylyä kiekkoa, löi kiekkoa päätyyn ja pani painetta. Ei siellä mitään neppailtu ja kikkailtu. Suoraviivaista maalia kohti menemistä ja totta kai henkilökohtaista taitoa on pirun paljon. Hienoa katsoa tuollaista huippulätkää.
Jalonen kuvaili myös melko värikkäin sanankääntein, millaista oli kohdata Suomi.
– Onhan se erikoinen fiilis kotimaata vastaan pelata, melkein kaikkia pelaajia valmentanut melkein kaikki staffista ovat tuttua porukkaa.
– Ei se mikään hirveän kiva fiilis ole, melkein enempi perverssi olo. Totta kai voittamaan lähdettiin ja kaikki tehtiin sen eteen, mutta ei sitä hirveän usein haluaisi tehdä.
Jaloselta kysyttiin myös, milloin hän on viimeksi hävinnyt kaksinumeroisilla lukemilla. Vastaus tuli nopeasti.
– Muistan. En ikinä. Lähelläkään.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
- Tässä Petteri Lindbohmin uusi joukkue!
- Jättipäätös – Turku uhkaa vetäytyä MM-kisaisännyydestä!
- Jättisponsorille riitti – ulos MM-kisoista!
- Liiga-valmentaja sai sairauskohtauksen – joutui sairaalahoitoon
- Raimo Helmisestä hurja paljastus – Urheilucast: Leijonat tarjosi jättipalkkaa
- TPS:ssä jysähti – Petteri Lindbohm vaihtaa seuraa!
- Urheilucast: Jori Lehterälle lyötiin isot rahat pöytään – kaksi seuraa asialla!
- Jokerit teki kovan hankinnan – 43 tehopisteen puolustaja Helsinkiin
- Liiga-seura näytti ovea kahdelle pelaajalle – yli 400 ottelun konkari nyt tarjolla!
- Connor McDavid pisti NHL-historiaa uusiksi – Wayne Gretzky jäi taakse
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Ismo Lehkonen listasi Liigan parhaat areenat – yllättävä kärkikolmikko: ”Siellä haisee jääkiekko”
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Olli Palola: lähtöpassit Liiga-seurasta
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Ilvekseen haluaa kaksi paluumuuttajaa – Raimo Helminen avainasemassa!
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?
- Jokerit-kapteeni lähtee Mestikseen – uusi seura selvillä
- Urheilucast: Jokerit tavoitteli nimekästä vahvistusta – Tappara iski väliin!
- Sveitsistä hurja tieto – suomalaiselle tähtikaksikolle historialliset sopimustarjoukset!