Raju väite NHL:n kulisseista: Suomalaistähti haluaa vaihtaa joukkuetta
Boston Bruinsin Joonas Korpisalo, 30, on noussut jälleen siirtohuhujen kohteeksi NHL:ssä.
RG.com-sivuston toimittaja Jimmy Murphyn mukaan Korpisalo haluaa siirron toiseen joukkueeseen, mikäli Bruinsin valmennusjohto ei pysty takaamaan tälle kulunutta kautta enemmän peliaikaa ensi kaudella.
Bruinsin ykkösmaalivahtina pitkän jatkosopimuksen seuran kanssa juuri runkosarjan kynnyksellä solminut Jeremy Swayman.
– Useiden lähteiden mukaan Korpisalon agentti Markus Lehto on kertonut GM Don Sweeneylle, että mikäli suunnitelmissa ei ole antaa tälle enemmän peliaikaa, hänen asiakkaansa on avoin siirrolle kesäkauden aikana, Murphy kertoo.
– Kuulen hänen nimeään (huhuissa) yhä enemmän ja enemmän. Hän ei ole tyytyväinen ja tuntee ansaitsevansa enemmän peliminuutteja. Hän on enemmän kuin avoin tarkastelemaan eri siirtovaihtoehtoja, nimettömänä pysyttelevä NHL-sisäpiirilähde kertoo RG:lle.
Murphyn lähteiden mukaan Bruins sai kyselyitä suomalaismaalivahdista jo NHL:n siirtotakarajalla. Tällä kaudella 27 ottelua pelanneen Korpisalon nykyistä, viisivuotista ja neljän miljoonan dollarin vuosipalkan takaavaa sopimusta on jäljellä vielä kolmen kauden verran.
Korpisalon viime vuodet NHL:ssä ovat olleet tuulisia. Suomalaistorjuja on edustanut kolmen viimeisen kauden aikana peräti neljää eri NHL-organisaatiota. Bruinsiin suomalainen kaupattiin viime kesänä Ottawa Senatorsista.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HäSa: Kristian Vesalainen lähtee HPK:sta – tässä seuraava työpaikka
- Elliotte Friedman: pyöräyttääkö Jarmo Kekäläinen vaihtokaupat Edmontonin kanssa?
- I-P: Vaasan Sportin urheilujohtajalta paljastus pelaajamyynneistä
- Liiga tiedottaa: kuluvan kauden siirtotakaraja selvillä
- Jarmo Kekäläinen paljasti: Nuoret Leijonat ei saa hirmuvahvistusta MM-kisoihin
- Karu takaisku – KalPan tähtikaksikko sivuun!
- Lähde: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan!
- Jonas Enlund: yllätysosoite!
- Mikko Rantanen nousi Olli Jokisen ohi!
- Oscar Hemming: uusi joukkue!
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä