NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”

Viikonloppuna varmistui, että New York Rangersin kausi päättyy runkosarjaan. Aikainen kesäloma iso pettymys seuralle, jonka odotettiin taistelevan itäisen konferenssin kärkipaikoista.
Rangersin pukukopissa on ollut läpi kauden suuria ongelmia. Muun muassa suomalaishyökkääjä Kaapo Kakko ilmaisi alkukaudella pettymyksensä hänen kohteluunsa. Kakko kaupattiin pian seuran johtoa kritisoivien kommenttiensa jälkeen.
Nyt myös puolustajakonkari Calvin de Haan on avannut suunsa tilanteestaan. Colorado Avalanchesta siirtorajalla hankittu kanadalainen on joutunut seuraamaan Rangersin 18 edellistä ottelua katsomon puolelta.
– Mites tämä, miten minua on kohdeltu täällä? Tämä on perseestä, Rangersin harjoituksiin tuohtuneena kävellyt de Haan tuhahti NY Postin mukaan sunnuntaina ohimennen toimittajille.
Toimittaja Mollie Walkerin mukaan toimittajat pyysivät de Haanilta tämän jälkeen lisää kommentteja, ja kanadalainen olisikin suostunut purkamaan ”hyvin rehellisesti” tilanteensa, mutta Rangersin PR-tiimi tuli nopeasti väliin ja sai pienen keskustelun jälkeen de Haanin jättämään lausunnot myöhemmälle ajankohdalle. De Haan kuvaili toimittajille aikaansa Rangersissä ”ajanhukaksi”.
NHL:ssä 13 kautta pelannut de Haan ilmaisi toimittajille, ettei hän ole jatkamassa ensi kaudella Rangersissä. Puolustajan 800 000 dollarin keskipalkan sopimus päättyy heinäkuussa.
Tällä kaudella de Haan on pelannut Rangersin paidassa vain kolme ottelua. Coloradossa mies teki 44 ottelussa tehot 0+7.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- STT: Liiga-puolustaja sai syytteen rahanpesusta
- Suomalaistähdelle uusi sopimus – jatkaa suurseurassa
- KalPa teki maalivahtihankinnan – saapuu paikkaamaan loukkaantumista
- Liiga-jätti Miks Tumanovs vaihtaa seuraa!
- SK: Antti Raannan tilanteesta päivitys
- Yllätysveto: Liiga-floppi kutsuttiin NHL-leirille!
- Yli 400 NHL-ottelun mailataituri löysi uuden seuran!
- Lukolle synkkiä uutisia: Antti Raanta loukkaantui
- NHL:n parhaana palkittu puolustaja: ura ohi
- Kultaleijona ja ex-seura oikeudessa – likaiset yksityiskohdat julki
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?