TPS:lle ja Tapparalle isot takaiskut: Tähtinimet ulos pudotuspeliavauksesta
TPS ja Tappara lähtevät tiistaina alkaviin Liigan neljännesvälierisarjoihinsa ilman tärkeitä tähtipelaajiaan.
TPS:n kultakypärä ja kauden ylivoimaisesti paras pelaaja Max Lindroth ei ole mukana kokoonpanossa avauspelissä SaiPaa vastaan. Ruotsalaispuolustajan puuttuminen jättää jättimäisen aukon varsinkin turkulaisten ylivoimapelaamiseen, jonka onnistuminen on ollut tällä kaudella pitkälti Lindrothin varassa.
Lindroth teki 54 runkosarjapelissä 52 (23+29) tehopistettä.
Myös ykkösmaalivahtiaan runkosarjan lopulla vaihtanut Tappara joutuu omaan sarjaansa Kiekko-Espoota vastaan ilman yhtä tärkeimistä pelaajista, kun kuusi Suomen mestaruutta urallaan voittaneen hyökkääjä Veli-Matti Savinaisen nimi löytyy yhä loukkaantuneiden listalta.
Savinainen on tullut urallaan tunnetuksi varsinkin äärimmäisen hyvänä pudotuspeli- ja maalineduspelaajana.
Tapparan maalilla Espoossa sarjan aloittaa joukkueeseen kesken kauden hankittu Filip Lindberg, joka on syrjäyttänyt Juha Metsolan ykkösmaalivahdin paikalta.
Neljännesvälieräsarjat käynnistyvä kaikilla neljällä paikkakunnalla tiistaina kello 18.30.
LUE MYÖS:
- Tappara teki kovan kiinnityksen – mestarikapteenille pitkä jatkosopimus
- Venäjän MM-paluu mutkistuu – venäläismedia nosti Suomen tikunnokkaan
- Kalervo Kummolalta kovaa tekstiä Venäjän MM-paluusta – yksi asia pöyristyttää
- Venäläiset riemuitsevat MM-kisapäätöksestä
- MM-kisojen isäntämaa jyrähti Venäjän paluusta: ”Vastustamme”
- Suomalaishyökkääjä taklasi maanmiestään päähän ja lensi suihkuun Ruotsissa – menetti malttinsa: ”Hän on aivan raivoissaan”
- Tapparalle karmea takaisku – Ilves-ottelun alla täysi painajainen!
- Venäjän paluun karmea seuraus – pudotetaanko Ukraina MM-kisoista?
- Venäjän MM-paluu sai suomalaiset raivostumaan – Jääkiekkoliitolle suora vaatimus: ”Ainoa oikea ratkaisu”
- Venäjä palaa MM-kisoihin – näin käy, jos Leijonien tähti kieltäytyy pelaamasta
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- Entinen NHL-taituri siirtyy Liigaan – sopimus julki!
- IS: Nyt puhuu Jouko Myrrä – paljastus HIFK:sta ja Tapparasta!