Kaapo Kakolta paljastus treidiä edeltäneestä avautumisesta medialle: ”Se tapahtui taas”
Kaapo Kakko on viihtynyt uudessa vastuullisemmassa roolissaan New York Rangersin kaupattua suomalaishyökkääjän Seattle Krakeniin ennen joulun pyhiä.
NHL:n vuoden 2019 kakkosvarauksen treidiä edelsi Kakon medialle antama harvinaisen suorasanainen haastattelu katsomokomennukseensa liittyen. Kakko ihmetteli tuolloin katsomokomennustaan toteamalla medialle joukkueessa olevan pelaajia, jotka suoriutuivat häntä heikommin.
Paria päivää myöhemmin Rangers kauppasi entisen kärkivarauksensa Krakeniin. Kakko myöntää turhautumisen kyteneen pinnan alla jo kauan ennen ulostuloaan.
– Kyllä mietin jo viime kaudella playoffeissa, kun istuin yhden pelin katsomossa… Silloin on tavoite pelkästään voittaa, mutta silloin oli vähän samanlaisia fiiliksiä. Pelattiin mun mielestä ketjuna ihan hyviä pelejä silloin. Tulosta ei tullut, mutta se vastuu oli myös suht pieni, Kakko avasi maanantai-iltana suomalaismedialle antamassaan haastattelussa.
– Silloin (pudotuspeleissä) pidetään suu kiinni, mutta nyt kun se tapahtui taas, niin ihan rehellisen palautteen annoin siinä. Jälkeenpäin ajatellen ehkä olisi voinut pitää suun kiinni. En tiedä kuinka paljon se vaikutti loppujen lopuksi siihen, että kaupattiin pois, Kakko kertaa haastattelunsa jälkeisiä tapahtumia.
Kakko myöntää suoraan kadottaneensa peli-ilonsa viimeisinä aikoinaan New Yorkissa. Nyt pelaaminen maistuu jälleen vastuullisen roolin saaneessa Krakenissa.
– On aika hienoa ollut. Ihan toinen mies on löytynyt oikeastaan. Pidemmän aikaa New Yorkissa olin vähän semmoinen kolmosketjun jätkä suht pienellä vastuulla, niin ilo katosi hommasta kokonaan. Nyt se on kyllä löytynyt taas. Peleissä saa vastuuta ja meidän ketjun peli on toiminut.
Kakko tuli juniorina tunnetuksi taitopelaajana, jonka vahvuuksia ei saatu kuitenkaan missään vaiheessa täysimääräisesti käyttöön Rangers-paidassa.
– Täällä pyydetään pelaamaan omilla vahvuuksilla, eikä kiekon menettämistä tarvitse miettiä liikaa. Viime vuosina olen tyytynyt pelaamaan simppeliä lätkää ja yrittänyt vältellä mokia. Siksi pelini on näyttänyt siltä, etten ole saanut kauheasti mitään aikaan, Kakko vertailee nykyhetkeä tunkkaisiin viime vaiheisiinsa Rangers-paidassa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- HIFK-fanit lähettivät näyttävät terveiset seurajohdolle: ”Eikö hävetä?”
- MTV: Liigalta kaksi ehdotusta uudeksi sarjajärjestelmäksi – luvassa valtavia muutoksia
- Utah Mammoth: kiekkotaikurille 80 miljoonan dollarin jättisopimus
- Ruotsin EHT-nippu julki – entinen NHL-supertähti tekee paluun maajoukkueeseen!
- HIFK:lle karmea kolaus: kolme pelaajaa sivuun!
- Yle julkisti jääkiekkotiiminsä olympiakisoihin – Kari Jalonen mukaan
- Jesse Puljujärvi kuritti sarjakärkeä – iski huipputehot!
- Liiga-pistetykki: siirto Venäjälle!
- Uutta tietoa: Ryan Kesleriä syytetään karmeista teoista
- NHL:ssä rysäytettiin hirmudiili – Miro Heiskanen jäi kakkoseksi!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Yllätyskäänne: Patrik Laine neuvottelee jatkosopimuksesta – luvassa roima palkanalennus
- Patrik Laine: yllätyskäänne!
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Urheilucast: Teemu Pulkkisesta iso Liiga-huhu!
- Liigan kärkiseura iski pöytään ison sopimuksen!