Tappara ei onnistunut kolmannesta peräkkäisestä Suomen mestaruudestaan huolimatta kääntämään tilikauttaan voitolliseksi.

Asia käy ilmi seuran torstaisesta tiedotteesta, jossa tamperelaiset kertovat tekevänsä päättyneeltä kaudelta noin 200 000 euron tappiot. Tamhockey-konsernin liikevaihto nousi samalla ennätyslukemiin, yli 18 miljoonaan euroon.

– Tilikaudella ei saavutettu asetettuja taloudellisia tavoitteita. Poikkeuksellisen hyväkään urheilumenestys ei valitettavasti korreloi suoraan tilikauden taloudellisen tuloksen kanssa, koska Liigan huhtikuussa pelattujen välierien ja finaalien lipputulot tilitetään valtaosin Liigalle, toimitusjohtaja Mika Aro perustelee seuran kotisivuilla.

Suurin osa välierien sekä finaalien lipputuloista jyvitetään muiden Liiga-seurojen kesken. Itse seuralle tapahtumasta jäävä 20 prosentin osuus ei toimitusjohtaja Aron mukaan riittänyt kattamaan edes otteluiden järjestyskuluja.

– Kärjistäen, huhtikuun palkat joudutaan rahoittamaan aikaisempien kuukausien tuloksella ja muilla tuotoilla. Lisäksi seura sai Suomen mestaruudesta Liigalta palkintorahaa, mutta siitä suuri osa kuluu mestaruusbonuksiin, kansanjuhliin ja muihin mestaruuden tuomiin kuluihin. Saatu Suomen mestarin palkintoraha aleni yli neljänneksellä edelliskaudesta, Aro erittelee.

Tappara julkistaa tarkemmat taloudelliset lukunsa elokuun puolivälissä järjestettävän yhtiökokouksen jälkeen.

LUE MYÖS: