IS: Entinen Liiga-vahti Petri Koivisto, 37, on kuollut
Liigassa Kärppiä ja Bluesia edustanut maalivahti Petri Koivisto on kuollut 37-vuotiaana. Kärpät vahvisti suru-uutisen Ilta-Sanomille.
Kiimingissä syntynyt Koivisto kuoli Oulussa tammikuun 26. päivä 2024. Kuolinsyy ei ole tiedossa.
Koivisto pelasi Liigassa kuuden kauden aikana yhteensä 105 ottelua Bluesin ja Kärppien paidassa. Maalivahdiksi pienikokoinen 177-senttinen Koivisto voitti SM-pronssia Kärpissä kaudella 2005-06.
Koivisto pelasi vuosina 2006-08 Mestiksessä Hokin ja TuTon riveissä voittaen molemmissa mestaruudet.
Koivisto pelasi Bluesissa alkukaudella 2011-12 sensaatiomaisesti ja hän oli tilastojen valossa koko Liigan parhaita maalivahteja. Hän torjui espoolaisten maalilla 22 ottelussa huimalla torjuntaprosentilla 93,7. Koiviston sopimus purettiin kuitenkin lopulta syksyn jälkeen henkilökohtaisten syiden takia. Kausi jäi Koiviston uran viimeiseksi.
LUE MYÖS:
- Hämmentävä hetki Mestiksessä – maalilaulu yllätti kaikki
- Urheilucast väittää: JYP-tähdestä karmea tieto
- Liiga-jumbon kurimus kasvaa: kaksi kärkipelaajaa sivuun
- Jokerit: tähtihankinta jälleen ulkona kokoonpanosta!
- Suomalainen NHL-superlupaus siirtyi Pohjois-Amerikkaan ja pelasi yhden ottelun – sitten tuli treidi
- Hjallis Harkimon poika löysi uuden seuran Suomesta
- NHL-seurat vaihtokaupoilla – suomalaisvahdin lähtö paikattiin nopeasti
- HIFK kokeili uutta järjestelyä Nordiksella – Olli Jokiselta suora toive
- Leevi Meriläinen vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Sport rysäytti hyökkääjähankinnan – NHL-varaus tarttui haaviin
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Urheilucast: tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja!
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Jokerit julkaisi tiedotteen Tomek Valtosesta
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Lätkäpodi: Raimo Helminen yhdistettiin Liigan suurseuraan – ”Sen verran olen kuullut”
- Tapparan pistelinko jäi ilman NHL-paikkaa