Liigassa loistanut suomalaistähti iski komeat tehot NHL-jäillä – ylistyssanoja sateli: ”Hän oli poikkeuksellinen”

Tampa Bay Lightning voitti Nashville Predatorsin NHL:n harjoitusottelussa Suomen aikaa sunnuntain vastaisena yönä loppulukemin 5-4.
Ottelun pisterohmuna ja ainoana kolmen tehopisteen miehenä hääräili Tampan suomalaishyökkääjä Waltteri Merelä. Hän mätti tehopisteet 2+1 ja sai valinnan ottelun ykköstähdeksi.
Merelä ensin alusti Austin Watsonin 2-2-maalin toisessa erässä ja päätöserässä hän toi joukkueensa 3-3-tasalukemiin iskemällä itse maalin. Lopulta hän viimeisteli myöskin voitto-osumaksi jääneen 5-3-maalin.
25-vuotias Merelä siirtyi kesällä yksivuotisella sopimuksella Tampaan. Häntä ei ole varattu NHL:ään, vaan hän on noussut kolkuttelemaan NHL:n ovia loistamalla kahdella viime kaudella Tapparan paidassa Liiga-jäillä. Lyhyessä ajassa Merelä on ehtinyt tekemään vaikutuksen myöskin Tampan päävalmentaja Jon Cooperiin.
– Hän on parantanut koko ajan. On erilaista pelata erikokoisissa kaukaloissa ja eri sarjoissa. Heidän on vain annettava tottua siihen. Tulitpa sitten junioreista tai Euroopasta, sinun on totuttava pelityyliin ja siihen, miten asiat täällä menevät. Mielestäni hän on kehittynyt jokaisen harjoituksen ja jokaisen pelin myötä ja hänet palkittiin tänä iltana viimeisen puolentoista viikon kovasta työstä, Cooper totesi.
Tampan hyökkääjä Brandon Hagel innostui myöskin ylistämään Merelän esityksiä.
– Todella hyvä pelaaja. Minusta hän oli erinomainen tänä iltana. Hän on nopea. Hän on selvästi hyvä mailansa kanssa. Se läpiajomaali, laittaa vasemman jalkansa eteen ja saa lauottua, se on NHL-peliä. Mielestäni hän oli poikkeuksellinen tänä iltana.
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen tästä.
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen tästä.
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen tästä.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- The Athletic: Carolina valmis jysäyttämään suomalaiskaupan – tässä kohde?
- San Josen miinusmasiina kiinnostaa siirtomarkkinoilla: ”Monet seurat tulevat tarkistamaan hintalapun”
- Oho! NHL:n palkkakattoon odotetaan dramaattista muutosta ensi kaudelle
- NHL:n venäläistähden haastattelu meni pipariksi – kuka päästi kuuluvan pierun?
- Patrick Kane debytoi Detroit-paidassa – tässä ketjussa supertähti nähdään
- Jukka Jalonen jättää Leijonat – näin huippuluotsi kommentoi ensi kauden kuvioitaan
- 12 miljoonan dollarin sopimus kouraan! NHL-tähtihyökkääjä solmi rahakkaan jatkodiilin
- Neljässä vuodessa alasarjoista Leijoniin – Jukka Jalonen hehkuttaa ensikertalaista: ”Erittäin positiivinen yllätys”
- Jukka Jalonen järkyttyi Sanni Hakalan halvaantumisesta – ”Vähän pelottaa oman lapsen puolesta”
- NHL-toimittaja väittää: Dallas siirtohuhuissa pyörivän tehopuolustajan kintereillä – Miro Heiskanen saamassa viimein apuja?
- Potkut tulossa? Liigassa loistanut maalivahti kohun keskellä – epäillään rattijuopumuksesta
- HIFK täräytti pelaajahankinnan tiskiin – kaappasi toisen seuran tähtipuolustajan
- Sydäntäsärkevä päivitys: Sanni Hakala joutuu lopettamaan uransa – halvaantui rinnasta alaspäin
- NHL:ssä jysähti iso vaihtokauppa!
- Lähde: Corey Perrylle löytymässä uusi seura NHL:stä!
- Paljastus: Patrick Kane hylkäsi toisen seuran monivuotisen NHL-sopimuksen
- Lähde: Ilja Kovaltshuk jatkaa uraansa kahden vuoden tauon jälkeen – tässä uusi seura
- Columbuksessa kuohuu jälleen – tähtipelaajat ottivat yhteen
- Lauri Marjamäen rehellinen arvio MTV:lle: tästä syystä Nick Ritchie ei kelvannut NHL-seuroille
- Kultaleijona Sami Vatasen ensi kauden seura selvillä – ”Yksi parhaista puolustajista Euroopassa”