Liigassa loistanut suomalaistähti iski komeat tehot NHL-jäillä – ylistyssanoja sateli: ”Hän oli poikkeuksellinen”
Tampa Bay Lightning voitti Nashville Predatorsin NHL:n harjoitusottelussa Suomen aikaa sunnuntain vastaisena yönä loppulukemin 5-4.
Ottelun pisterohmuna ja ainoana kolmen tehopisteen miehenä hääräili Tampan suomalaishyökkääjä Waltteri Merelä. Hän mätti tehopisteet 2+1 ja sai valinnan ottelun ykköstähdeksi.
Merelä ensin alusti Austin Watsonin 2-2-maalin toisessa erässä ja päätöserässä hän toi joukkueensa 3-3-tasalukemiin iskemällä itse maalin. Lopulta hän viimeisteli myöskin voitto-osumaksi jääneen 5-3-maalin.
25-vuotias Merelä siirtyi kesällä yksivuotisella sopimuksella Tampaan. Häntä ei ole varattu NHL:ään, vaan hän on noussut kolkuttelemaan NHL:n ovia loistamalla kahdella viime kaudella Tapparan paidassa Liiga-jäillä. Lyhyessä ajassa Merelä on ehtinyt tekemään vaikutuksen myöskin Tampan päävalmentaja Jon Cooperiin.
– Hän on parantanut koko ajan. On erilaista pelata erikokoisissa kaukaloissa ja eri sarjoissa. Heidän on vain annettava tottua siihen. Tulitpa sitten junioreista tai Euroopasta, sinun on totuttava pelityyliin ja siihen, miten asiat täällä menevät. Mielestäni hän on kehittynyt jokaisen harjoituksen ja jokaisen pelin myötä ja hänet palkittiin tänä iltana viimeisen puolentoista viikon kovasta työstä, Cooper totesi.
Tampan hyökkääjä Brandon Hagel innostui myöskin ylistämään Merelän esityksiä.
– Todella hyvä pelaaja. Minusta hän oli erinomainen tänä iltana. Hän on nopea. Hän on selvästi hyvä mailansa kanssa. Se läpiajomaali, laittaa vasemman jalkansa eteen ja saa lauottua, se on NHL-peliä. Mielestäni hän oli poikkeuksellinen tänä iltana.
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen tästä.
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen tästä.
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen tästä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Jukurit-hyökkääjä sivussa kuukausia – sairastuvalta kuuluu myös hyviä uutisia
- Näin pitkään Mikael Granlund on sivussa peleistä
- Tällä joukkueella Pikkuleijonat suuntaa Ruotsin turnaukseen
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- Jokerit: Liigasta tuttu MM-jätti haaviin!
- IL: HIFK:n Janne Pesonen joutuu sivuun – ikävä syy
- Näin kiekkofanit reagoivat uuteen suomalaiseen jääkiekkosarjaan: ”Hämmentävää, että joku Tapparan entinen Mooses…”
- Emil Hemming vaihtaa maisemaa – tässä uusi joukkue!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Aleksi Saarela: Jättiyllätys!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Yllätyskäänne: Patrik Laine neuvottelee jatkosopimuksesta – luvassa roima palkanalennus
- Patrik Laine: yllätyskäänne!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Urheilucast: Teemu Pulkkisesta iso Liiga-huhu!
- Liigan kärkiseura iski pöytään ison sopimuksen!