NHL-seurapomolta rohkea arvio nuoresta tähdestään: ”Saattaa olla seurahistorian paras pelaaja”

Pitkään NHL:n naurunaiheisiin lukeutunut Arizona Coyotes on kaikessa hiljaisuudessa rakentanut nuorta runkoaan kohti potentiaalista pudotuspelinippua.
Coyotesin GM Bill Armstrong nimeää joukkueensa alkavan kauden tärkeimmäksi pelaajaksi nuoren tähtihyökkääjä Clayton Kellerin. Taiturimainen laituri sivusi viime kaudella seuralegenda Keith Tkachukin nimissä olevaa Coyotesin Arizona-aikojen yhden kauden piste-ennätystä (86).
Armstrong lyö kovia odotuksia vahvan harjoitussesongin vetäneelle tähdelleen.
— Keller on kilpailija. Suurin asia, jota ihmiset eivät tiedä on se, että hän elää ja hengittää jääkiekkoa. Hän on ollut jäällä läpi kesän ja kehittänyt laukaustaan. Hän tekee kaikki pienimmätkin asiat oikein, Armstrong paljastaa NHL:n kotisivuille ennen kuin lataa kovan arvion 25-vuotiaasta tähdestään.
– Hän on yksi parhaista pelaajistamme. Hän saattaa olla jopa paras Coyotes-pelaaja koskaan, seurapomo täräyttää.
Keller on merkkauttanut 442 NHL-pelissä tehot 133+209=342. Coyotesin seurahistorian kovin pistemies on Shane Doan, joka iski 1466 runkosarjapelissä 395 maalia ja 955 pistettä. Keller aloittaa pian neljännen kautensa nykyisestä, seitsemän miljoonan dollarin vuosipalkan takaavasta sopimuksestaan.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov